W ramach cyklicznych pokazów „City Docs” w gronie ekspertów drążymy najważniejsze problemy współczesnego świata, obalamy mity i szukamy rozwiązań. Tym razem porozmawiamy na temat ochrony otaczającej nas zieleni i konieczności powstrzymania nieuzasadnionych wycinek drzew będących „płucami” wielkich miast. Czy jesteśmy skazani na betonozę? Jak ocalić zieloną infrastrukturę miast? Jakie rozwiązania prawne mogłyby sprzyjać ochronie drzew? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertami i naszymi partnerami: Fundacją Ekorozwoju i Przyjaciółmi Drzew.

Przy okazji debaty zatytułowanej „Kochaj, nie rżnij – czyli ochrona drzew po wrocławsku” zbierane będą podpisy pod obywatelską petycją w sprawie zmian w prawie #DajmyDrzewomPrawo.

Uczestnicy debaty:

  • dr hab. Adrian Smolis – Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, Kierownik Zakładu Biologii, Ewolucji i Ochrony Bezkręgowców
  • Krzysztof Smolnicki – Fundacja EkoRozwoju
  • Ewa Zachara – Społeczna Rada Parku Grabiszyńskiego

Debatę poprowadzi Anna Smycz-Michalak.

Pretekstem do dyskusji będzie premierowy pokaz filmu „Serce dębu” – poetycka oda do życia, w którym głos zabiera wyłącznie natura.

Ten widowiskowy film przygodowy ma niezwykłą obsadę: wiewiórki, chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych, sójki, mrówki, myszy polne… Cały ten mały, tętniący życiem, brzęczący i cudowny wszechświat zależy od owego majestatycznego drzewa, od korzeni aż po gałęzie, czerpiąc z niego pożywienie, schronienie i ochronę.