Aktorzy, zabawiacze, komedianci – wybrańcy obdarzeni „iskrą bożą” czy zwyczajni ludzie, wykonujący po prostu bardziej eksponowany zawód? Jaką misję wypełniają, jak radzą sobie z życiem na świeczniku, a jak poza nim? Czy sztuka pomaga im przetrwać, czy odwrotnie – za talent muszą zapłacić? W marcu w DKF „Centrum” przyjrzymy się performerom: od gwiazd srebrnego ekranu w prześmiesznych hiszpańskich „Boskich” po mierzących się na scenie z wojennymi traumami Ukraińców w przejmującym „Syndromie Hamleta”. W „Pleasure” poznamy młodą Szwedkę, pragnącą zostać aktorką filmów dla dorosłych, a w „Rimini”  upadłego szansonistę zabawiającego turystów we włoskim kurorcie. Przekonamy się, że show-biznes ma wiele odcieni, a zawód komedianta nie zawsze jest wesoły. To będą fascynujące występy!

Adam Kruk

Boscy (Competencia oficial)

reż. Mariano Cohn, Gastón Duprat | Hiszpania, Argentyna 2021 | 114’

Pokazywana na festiwalu w Wenecji satyra na hierarchie i snobizmy show-biznesu z Antonio Banderasem i Penélope Cruz w obsadzie. Bogaty inwestor ma ambicję wyprodukowania filmowego arcydzieła. Kupił już prawa do ekranizacji nagrodzonej Noblem powieści i zatrudnił modną reżyserkę Lolę. Ta ma pomysł, by w filmie obsadzić dwóch skrajnie różnych aktorów. Zaczyna się między nimi zacięta rywalizacja…

Syndrom Hamleta

reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski | Polska, Niemcy 2022 | 90’

Nagrodzony na festiwalach w Locarno i Krakowie przejmujący dokument autorów „Księcia i dybuka” – Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego „Syndrom Hamleta” opowiada o grupie młodych Ukraińców, którzy spotykają się na scenie, by wystawić sztukę. Ale też opowiedzieć o swoich doświadczeniach, dylematach, zrozumieć siebie samych i siebie nawzajem.

Pleasure

reż. Ninja Thyberg | Szwecja, Holandia, Francja 2021 | 105’

Dwudziestoletnia Bella (Sophia Kappel) właśnie wyjeżdża ze Szwecji do Los Angeles, by spróbować sił jako aktorka porno. To jej marzenie i szansa na duże pieniądze, ale konkurencja jest duża, niełatwo jest się przebić. Głośny film Ninjy Thyberg śmiało odsłania kulisy gałęzi przemysłu rozrywkowego, rządzącej się własnymi, specyficznymi prawami.

Rimini

reż. Ulrich Seidl | Austria, Niemcy, Francja 20222 | 114’

Najnowszy film Ulricha Seidla – jednego z najważniejszych twórców austriackiego kina. Tym razem kontrowersyjny reżyser opowiada historię Richiego Bravo – szansonisty zabawiającego niemieckich gości w tytułowym włoskim kurorcie. Choć bohater śpiewająco przebalował swoje życie, wciąż czekają na niego kolejne przygody i wyzwania.