MKF Kraina Miodu

Zapraszamy na kolejny MKF do sieci! Wyjątkowo nie będziemy rozmawiać o fabule, ale o dokumencie. „Kraina miodu” to film, który zdobył liczne nagrody na całym świecie, w tym aż trzy na festiwalu Sundance i został nominowany do Oscara za 2019 r. w kategoriach Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Film Międzynarodowy. 1 czerwca wprowadzenie do filmu na Facebooku DCF przedstawi Tadeusz Kokurewicz.

Film jest do obejrzenia do 18 maja bezpłatnie na ninateka.pl, a także na vod.pl i pl.chili.com.

Temat związków człowieka z przyrodą pojawia się w kinie dokumentalnym nieustannie. Różni twórcy często w sposób wyidealizowany przedstawiają ideał prostego życia, pozbawionego sztucznych potrzeb.  W „Krainie miodu” nie spotkamy się jednak z tego typu podejściem. Zamiast niego dokonujemy niejako skoku w inną czasoprzestrzeń – widz zostaje postawiony w centrum świata, którego istnienia mógł się nie spodziewać. Fabuła koncentruje się na życiu głównej bohaterki – Turczynki urodzonej w 1964 roku, opiekującej się swoją matką w jednej z niezamieszkałych macedońskich dolin. Pewnego razu do doliny przyjeżdża wielodzietna rodzina ze stadem krów i postanawia osiedlić się w jej sąsiedztwie. W pewnym momencie, tak jak bohaterka, zaczynają oni interesować się pszczelarstwem, które traktują jednak zupełnie odmiennie. Widz zostaje zaproszony do świata, który można określić jako prymitywny. Przyglądanie się szeregowi postaci, jest jednak doświadczeniem na wskroś oczyszczającym, chociaż nie łatwym. Bezpośredniość obrazu utwierdza nas w przekonaniu, że jest to uczciwy dokument, powiedzielibyśmy „uczciwy do bólu”.

Widzimy się, jak dotąd, w pierwszy wtorek miesiąca. Zapraszamy do rozmowy na Zoomie o godz. 17.15, , link do pokoju: https://us04web.zoom.us/j/2219801170?pwd=2fxIEJLHyVVJON57G5eSu1YCGEhfdMZy4g (hasło: DCF). Wcześniej – 1 czerwca – wprowadzenie do filmu przedstawi Tadeusz Kokurewicz. Opublikujemy je na Facebooku DCF oraz w wydarzeniu.

Zoom to bardzo intuicyjna platforma, która umożliwia spotkania on-line. Można z niej korzystać zarówno na komputerze, jak i telefonie. W każdym momencie możecie włączyć i wyłączyć mikrofon i kamerę. Możecie np. jedynie posłuchać tego spotkania na zasadzie podcastu. Polecamy zapoznać się wcześniej z platformą – łatwiej jest ściągnąć aplikację niż wchodzić z przeglądarki. Sprawdziliśmy, że wchodzenie z przeglądarki nie zawsze działa. Czekamy na Was we wtorek!