MKF "Unortodox"

Zapraszamy na kolejny MKF do sieci! Wyjątkowo nie będziemy rozmawiać o filmie, ale o serialu. „Unorthodox” to oryginalna produkcja Netflixa. 4 maja wprowadzenie do filmu na Facebooku DCF przedstawi Tadeusz Kokurewicz, a we wtorek po majówce (5 maja) odbędzie się dyskusja na Zoomie.

„Unorthodox” to zamknięta i kompletna, niemal czterogodzinna historia młodej dziewczyny, uciekającej z hermetycznej i ortodoksyjnej społeczności żydowskiej z jednej z dzielnic Nowego Yorku. Inspiracją dla twórców była historia Deborah Feldman – serial nie jest jednak ekranizacją jej książki, ale na wskroś filmową opowieścią z nagłymi zwrotami akcji, które nie mają wiele wspólnego z kinem dokumentalnym. My, świeccy mieszkańcy Europy, nad wyraz często nie doceniamy swojej własnej wolności – możliwości stanowienia o sobie samym, mało kto byłby w stanie sensownie bronić aranżowanych małżeństw, których konsekwencji nie może znieść Esther, bohaterka serialu. Zmiana perspektywy spojrzenia na tradycję, którą oglądamy w „Unorthodox”, może okazać się konieczna, aby postawić sobie pytania: Czy i kiedy tradycja staje się narzędziem przemocy i agresji? Dlaczego radykalizm uderza w nasze podstawowe, uważane za fundamentalne dla każdego – prawa człowieka?

Widzimy się, jak dotąd, w pierwszy wtorek miesiąca. Zapraszamy do rozmowy na Zoomie o godz. 17.15, , link do pokoju: https://us04web.zoom.us/j/2219801170?pwd=-9ZigadEz1T82XHR6t1O2SgFcQ (hasło: DCF). Wprowadzenie do filmu przedstawi Tadeusz Kokurewicz. Opublikujemy je 4 maja na Facebooku DCF oraz w wydarzeniu.

Zoom to bardzo intuicyjna platforma, która umożliwia spotkania on-line. Można z niej korzystać zarówno na komputerze, jak i telefonie. W każdym momencie możecie włączyć i wyłączyć mikrofon i kamerę. Możecie np. jedynie posłuchać tego spotkania na zasadzie podcastu. Polecamy zapoznać się wcześniej z platformą – łatwiej jest ściągnąć aplikację niż wchodzić z przeglądarki. Sprawdziliśmy, że wchodzenie z przeglądarki nie zawsze działa. Czekamy na Was we wtorek!