6 – MAGICAL GIRL, reż. Carlos Vermut | Hiszpania 2014 | 127’

13 – ESKPERYMENT NA TRATWIE, reż. Marcus Lindeen | Szwecja, Dania, Niemcy, USA, 2018 | 97’

20 – ATOMIC BLONDE, reż. David Leitch | USA 2017 | 115’

27 – W UŁAMKU SEKUNDY, reż. Faith Akin | Niemcy 2017 | 106’

Seanse – poniedziałki, godz. 19.00 | Bilety – 12 złotych.
Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Magical Girl

Zdeterminowane kobiety zrobią wszystko, by osiągnąć swój cel. Niegdyś w kinie rezerwowano dla nich głównie role zakochanych w męskim bohaterze fanek bądź wodzących go na pokuszenie femmes fatales. Dziś oglądać możemy coraz więcej pełnoprawnych heroin, samych stanowiących o swoim losie – królują na ekranie nie tylko swoją urodą i oddaniem, ale i siłą. Coraz częściej dość ryzykownie poczynają sobie ze światem i własnym życiem. Bywają śmiertelnie niebezpieczne. Takie kobiety zobaczymy w maju w DKF Centrum w czterech ekscytujących odsłonach.

Adam Kruk

MAGICAL GIRL

„Jeśli mógłbyś mieć magiczną moc, jaką byś wybrał?” – pyta ojca chora córeczka. To czego pragnąłby najbardziej, to spełnić jej największe życzenie. Szansa nadarza się, gdy poznaję tajemniczą Barbarę, którą będzie chciał wykorzystać do swoich celów. Nie doceni jednak siły kobiety… Rozpoczyna się gra, mogąca przynieść na myśl filmy Davida Lyncha. Magical Girl był laureatem festiwalu w San Sebastian w 2014 roku – ten przedziwny thriller (reżyser Carlos Vermut przyznał, że inspirowały go mroczne przejawy japońskiej popkultury) odkrył dla kina nagrodzoną za główną rolę Nagrodą Goya Bárbarę Lennie. Dziś jest jedną z najbardziej charyzmatycznych aktorek współczesnej Hiszpanii – ostatnio wystąpiła u Ashgara Farhadiego we Wszyscy wiedzą, a za aktorską kreację w Petrze dostała nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.

EKSPERYMENT NA TRATWIE

Pokaz specjalny w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Na początku lat 70. meksykański antropolog Santiago Genovés zaprosił mężczyzn i kobiety różnych narodowości, religii i środowisk do odbycia wspólnego rejsu przez Atlantyk. W czasach kontrkultury i rewolucji obyczajowej chciał sprawdzić, czy ludzie są naturalnie pokojowi czy wojowniczy. Przypuszczając, że istnieje związek między agresją a seksem, wybrał najbardziej atrakcyjnych kandydatów. Czterdzieści lat później spotykają się ponownie na replice tratwy, aby spojrzeć na wspólną trzymiesięczną przygodę. Co ciekawe, do dziś przetrwały niemal wyłącznie kobiety… Szwecki reżyser Maecus Linden opowiadając o psychologicznym badaniu sprzed półwiecza pokazuje, jak zmienił się od tego czasu świat, także w postrzeganiu siły kobiet.

ATOMIC BLONDE

Prawdziwy pokaz kobiecej mocy. Atomic Blonde to jeden z najbardziej spektakularnych filmów 2017 roku, wyprodukowany przez Charlize Theron, która wystąpiła także w tytułowej roli. U schyłku zimnej wojny agentka MI6 zostaje wysłana do Berlina, by zbadać sprawę pewnego zabójstwa i zdobyć listę podwójnych agentów. Ale zadanie okaże się trudniejsze niż ktokolwiek przypuszczał. W podzielonym Berlinie końca lat 80. seksowna, lodowata i supersprawna agentka wykorzysta wszystkie swe atuty, by misja się udała. Niesamowitej Theron towarzyszą w filmie James McAvoy, John Goodman, a w tle unosi się dwuznaczny czar końca pewnej epoki i nadejścia „wiatru zmian”.

W UŁAMKU SEKUNDY

Wstrząsający film Faitha Akina, autora Głową w mur czy Na krawędzi nieba. Mieszkająca w Hamburgu Katja poślubiła niemieckiego Turka mimo jego kryminalnej przeszłości. Stworzyli kochającą się parę i mają uroczego synka. Pewnego dnia, w tytułowym ułamku sekundy, Katja zostaje sama i w wyniku utraty rodziny przeistacza się w wojowniczkę. W fantastycznej głównej roli wystąpiła nagrodzona w Cannes Diane Kruger. W ułamku sekundy, jak pisał Michal Walkiewicz, to „historia osuwania się w pustkę, tracenia tożsamości i zyskiwania nowej, wykutej w ogniu kolejnych aktów nienawiści. I byłoby naiwnością sądzić, że nie jest to tożsamość zbiorowa”.