MKF_maj2021_plansza

Wracamy do kina. Otwieramy sale kinowe, uruchamiamy projektory i czekamy na Was. Już 25 maja w Młodzieżowym Klubie Filmowym zagramy „Obiecującą. Młodą. Kobietę” – laureata Oscara w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny. 

To nie jest wygodny film. Widzom mają się przewracać wnętrzności, gdy go oglądają – mówiła Carey Mulligan – odtwórczyni głównej roli w wywiadzie dla „Variety”.

Film jest nietypową mieszanką – gatunków, stylów i emocji. Reżyserka i scenarzystka – debiutująca w tej roli Esmerald Fannell – w doskonały sposób łączy kino zemsty z komedię romantyczną i dramatem psychologicznym. Pod słodką, popkulturową estetyką zdjęć, kostiumów i muzyki podejmuje temat ważny, trudny i gorzki.

Główną bohaterkę – Cassie – poznajemy w klubie, gdy wydaje się być kompletnie pijana. Obserwowana przez grupę mężczyzn, korzysta z „pomocy” jednego z nich. Gdy trafia do niego do domu, okazuje się, że jest zupełnie trzeźwa i realizuje swój plan. Cassie ma misję – wyławia z tłumu mężczyzn, których intencje w stosunku do kobiet nie są najszczersze i wymierza im sprawiedliwość. Film utkany jest ze spotkań z różnymi ludźmi, a kolejne sytuacje odsłaniają przed widzem historię, która wpłynęła na sposób postępowania bohaterki.

Popkulturowa estetyka filmu sugeruje, ze będzie to dobra rozrywka na sobotni wieczór. Tymczasem porusza on temat molestowania seksualnego. Film uznano za manifest ruchu #MeToo.

Moja bohaterka nosi imię po Kasandrze. Chciałam, żeby film przypominał strukturą tragedię grecką – sytuację bez wyjścia, w której nie ma wygranych – mówi Fennell.

Film został doceniony przez krytykę, widzów i jurorów festiwali filmowych, m.in.  5 nominacjami do Oscarów, 4 Złotymi Globami (najlepszy dramat, aktorka, reżyseria i scenariusz), 2 nagrodami BAFTA (najlepszy film i scenariusz).

O filmie jest głośno. Warto go obejrzeć, by móc włączyć się do dyskusji.

Zapraszamy na film do kina i na dyskusję po filmie.

Bilety w cenie 13 zł.

Czekamy na Was 25 maja, o godz. 17.00

Do zobaczenia w kinie😊