KOMPLETNIE NIEZNANY

reż. James Mangold | USA 2024 | 140’

Film opowiada prawdziwą historię jednego z najbardziej kultowych piosenkarzy i autorów tekstów w historii, Boba Dylana. W tej roli występuje Timothée Chalamet, który wykonuje również wszystkie piosenki artysty pojawiające się w filmie. Bob Dylan początkowo związuje się z sceną folkową, ale stopniowo uniezależnia się od jej wpływów, poszukując własnego oryginalnego stylu. Nie chcąc zostać zaszufladkowany, dokonuje kontrowersyjnego wyboru, który zrewolucjonizuje cały muzyczny świat.

ONE TO ONE: JOHN I YOKO

reż. Kevin Macdonald, Sam Rice-Edwards | Wielka Brytania 2024 | 100’

+ quiz filmowy z nagrodami

W ramach 22. edycji festiwalu Millennium Docs Agaist Gravity zaprezentujemy „One to One: John i Yoko”, który po raz pierwszy został pokazany na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji. Film nagrodzonego Oscarem Kevina Macdonalda opowiada o 18 miesiącach z życia tytułowych bohaterów w Nowym Jorku w latach 70. Dokumentaliści jako pierwsi wykorzystali nagranie audio jedynego koncertu, który Lennon zagrał po odejściu z The Beatles i materiały z osobistych archiwów pary.

LA LA LAND

reż. Damien Chazelle | USA 2016 | 126’

+ spotkanie z dyrektorem muzycznym radia RAM Piotrem Bartysiem

Nagrodzony 6 Oscarami i okrzyknięty najpiękniejszym filmem dekady, musical Damiena Chazelle („Whiplash”) z parą najgorętszych młodych aktorów Hollywood – Emmą Stone i Ryanem Goslingiem. Mia jest początkującą aktorką, która, w oczekiwaniu na szansę, pracuje jako kelnerka. Sebastian to muzyk jazzowy, który zamiast nagrywać płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpce. Gdy drogi tych dwojga przetną się, połączy ich wspólne pragnienie, by zacząć wreszcie robić to, co kochają. Czy uda im się ocalić uczucie, nie rezygnując z marzeń?

STOP MAKING SENSE

reż. Jonathan Demme | Jonathan Demme | USA 1984 | 88’

„Stop Making Sense” to – według wszelkich źródeł – najlepszy film koncertowy wszech czasów. 40 lat temu David Byrne, lider legendarnego zespołu Talking Heads, połączył siły z Jonathanem Demme, znanym przede wszystkim z „Milczenia owiec” i „Filadelfii”, ale także jako twórca teledysków New Order czy Bruce’a Springsteena. Dzięki tej współpracy powstało dzieło ponadczasowe, które po dziś dzień porywa widzów, niezależnie od ich gustów muzycznych. Film został zrealizowany w grudniu 1983 roku, w szczytowym momencie kariery zespołu, podczas trasy promującej ich album „Speaking in Tongues”. Całość została nakręcona w hollywoodzkim teatrze Pantages, podczas trzech koncertowych nocy.