15 grudnia zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Kino Ukraina, w ramach którego obejrzymy „Syndrom Hamleta” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Film ukazuje historie pięciorga młodych Ukraińców, „dzieci rewolucji, naiwnych buntowników, marzycieli brutalnie wyrwanych ze snu” – jak opisuje swoich rówieśników reżyserka teatralna Roza Sarkisian. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości, lęków i marzeń. Stoją za tym różne doświadczenia „generacji Majdanu”. Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami, o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Teraz życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy.

„Syndrom Hamleta” święci festiwalowe triumfy w Polsce i za granicą. Otrzymał nagrodę Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz zdobył Grand Prix m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno oraz Adelaide Film Festival.

Po seansie zapraszamy na spotkanie ze współreżyserem filmu Piotrem Rosołowskim. Twórca ma w swoim dorobku filmy, przy których pracował w charakterze autora zdjęć, ale też jako scenarzysta i reżyser. Jest autorem zdjęć nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku” (reż. Bartosz Konopka). Szczególne uznanie widzów i krytyków przyniosły mu obrazy dokumentalne realizowane z Elwirą Niewierą: „Efekt domina” (2014) oraz „Książę i dybuk” (2017). Przy obu  był nie tylko autorem zdjęć, ale też współscenarzystą oraz reżyserem.

Prowadzenie: Anna Ursulenko – kuratorka cyklu „KinoUkraїna w kinie DCF”, adiunkt w Zakładzie Ukrainistyki Uniwersytetu Wrocławskiego.