Tony Halik

Witamy po przerwie wakacyjnej. Młodzieżowy Klub Filmowy rozpoczynamy 6 października filmem dokumentalnym Marcina Borchardta. „Tony Halik” to opowieść o podróżniku, dziennikarzu i filmowcu, którego życiowe doświadczenia wydają się równie nieprawdopodobne jak przygody Indiany Jonesa.

Prywatny pilot Evity Peron, dziennikarz NBC, laureat Pulitzera. Znał wszystkich, wszystkich filmował, wszyscy chcieli z nim rozmawiać: Fidel Castro, królowa Elżbieta, Evita Peron, Richard Nixon. „Tony Halik” to historia człowieka, który tak skutecznie stworzył własną legendę, że do dziś niezweryfikowana żyje w najbardziej wiarygodnych źródłach. Film został oparty na niepublikowanych wcześniej nagraniach z prywatnego archiwum Tonego Halika i Elżbiety Dzikowskiej oraz na wywiadzie-rzece z synem podróżnika.

Po filmie dyskusję o dokumencie, a także sensie podróżowania poprowadzi Tadeusz Kokurewicz. Temat jest szczególnie aktualny w czasach pandemii, która przewartościowała wiele pojęć i rzuciła nowe spojrzenie na kwestię przemieszczania się w ponowoczesnej kulturze konsumpcji.