Na wschodniej granicy Polski spotykają uchodźcy z Ukrainy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Spotykają się też skrajnie odmienne postawy – chęć niesienia pomocy Ukraińcom obok strachu przed przybyszami z odległych krajów. Z zaproszonymi ekspertami porozmawiamy o miejscu uchodźców i migrantów w polskim społeczeństwie, o lęku przed przybyszami i wyzwaniach związanych z budowaniem wspólnoty ludzi pochodzących z różnych kręgów kulturowych.

W dyskusji prowadzonej przez Małgorzatę Waszkiewicz z Radia TOK FM udział wezmą:

Patrycja Matusz – dr hab. prof. UWr, Prorektorka Uniwersytetu Wrocławskiego ds. projektów i relacji międzynarodowych, politolożka, badaczka, ekspertka i autorka publikacji w zakresie migracji. Kierowniczka projektu „Exploring the Integration of Post-2014 Migrants in Small and Medium-sized Towns and Rural Areas from a Whole of Community Perspective (Whole-COMM)” (HORYZONT2020).

Agata Ferenc – etnolożka, prezeska wrocławskiej fundacji PERYFERIA Ośrodek Solidarności Międzykulturowej, działaczka oddolnej Koalicji Wrocław Wita Uchodźców. Współtworzy projekt Johanneum Novum dotyczący wsparcia dialogu międzykulturowego we wrocławskich szkołach i przedszkolach. Pracuje w zespole Fundacji Ocalenie działającym na granicy polsko-białoruskiej. Animatorka, edukatorka, aktywistka, feministka i matka. Uprawia integrację międzykulturową w praktyce.

Pretekstem do dyskusji będzie film „Przeżyć” – animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym a podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu Millennium Docs Against Gravity zdobył Grand Prix Dolnego Śląska. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy jest równocześnie intymną opowieścią o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Amina dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś, jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem. Amin postanawia zdradzić prawdę o sobie w filmie, ale nie jest gotowy, żeby stanąć oko w oko z kamerą, dlatego reżyser Jonas Poher Rasmussen (jego dawny szkolny kolega) postanowił sięgnąć po animację. Tłumione do tej pory wspomnienia tworzą poruszającą historię, w której granice czasu i przestrzeni ulegają zatarciu.

Partnerem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław  i Fundacja Go’n’Act

Wejściówki na pokaz i dyskusję będzie można odebrać po wykupieniu cegiełki na rzecz Fundacji PTACH niosącej pomoc pogrążonej w wojnie Ukrainie. Wartość cegiełki dowolna, ale nie mniejsza niż 20 zł. Cegiełki będą dostępne w kasach biletowych kina od środy 9 marca.

Partnerem cyklu jest Festiwal Millennium Docs Against Gravity.

Tegoroczna edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 13-22 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz siedmiu innych miastach – Warszawie, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi! Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl.