W październikowej, podwójnej odsłonie cyklu Kino Ukraїna w kinie DCF zapraszamy na filmy z tegorocznej edycji Ukraїna! Festiwal Filmowy, który gości obecnie na ekranach kin w całej Polsce. Festiwal, będący jedynym festiwalem filmów ukraińskich w Polsce, ma na celu promowanie kultury filmowej Ukrainy i ukraińskich twórców, w tym nowe filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, a także nagradzane na festiwalach dzieła filmowe z ostatnich lat. W DCF zaprezentujemy dwa tytuły, o których po seansach kuratorce cyklu Annie Ursulenko opowiedzą twórcy – Karina Będkowska – reżyserka „Mojej Ozerny” i Akhtem Seitablayev – reżyser Myrnyi-21.

21.10 | godz. 19:00

MOJA OZERNA reż. Karina Będkowska | film i  spotkanie z reżyserką

Intymny portret podróży Kariny Będkowskiej z Londynu do wsi Ozerna na Ukrainie, gdzie reżyserka spotyka swoją 87-letnią krewną. To spotkanie zmienia obie bohaterki i tworzy piękną opowieść o przyjaźni i odzyskiwaniu utraconych sił. Kobiety spotykają się w trudnych momentach życia – ciocia Sława tęskni za zmarłym mężem, a młodsza od niej o kilka dekad Karina nie może znaleźć swojego miejsca na ziemi. Stajemy się świadkami tego, jak rodzi się ponadpokoleniowa i ponadnarodowa przyjaźń tych dwóch zagubionych ludzi. Wszystko to zostało czule uchwycone i sfilmowane z wielkim autentyzmem przez Karinę – reżyserkę i bohaterkę filmu.

reżyseria: Karina Będkowska

zdjęcia: Karina Będkowska

kraj: Polska 2022

czas trwania: 58’

Karina Będkowska ukończyła z wyróżnieniem reżyserię dokumentu na Goldsmith University w Londynie oraz fotografię na ASP w Poznaniu. Film, który obejrzymy, jest jej pełnometrażowym debiutem. Obraz zdobył Nagrodę Publiczności na warszawskim Festiwalu Filmowym Ukraina! oraz wyróżnienie na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Jest także autorką wystaw fotograficznych prezentowanych w Anglii, Danii i Polsce.

O swoim filmie mówi następująco: „Zależało mi na tym, żeby „Moja Ozerna” była filmem uniwersalnym — aby widz zanurzył się w rytmie tego filmu, zatrzymał się i refleksyjnie pomyślał o swoim życiu i o swoich bliskich”.

 

24.10 | godz. 19:00

MYRNYI-21 reż. Akhtem Seitablayev | film i spotkanie z reżyserem filmu i Konsulem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu Jurijem Tokarem 

Po filmie zapraszamy na dyskusję na temat dyplomacji kulturalnej. Kluczowym aspektem rozmowy będzie promocja ukraińskiej kultury za granicą jako istotna część pracy naszych gości. Jak kultura może służyć jako narzędzie do zbliżania różnych narodów i tworzenia trwałych więzi międzykulturowych? Jakie możliwości i wyzwania stawia przed Ukrainą oraz społecznościami poszczególnych krajów?

Dramat wojenny Myrnyi 21 opowiada historię oddziału straży granicznej w Ługańsku, którego żołnierze byli nieskutecznie przekonywani przez separatystów i rosyjskie służby specjalne do zdrady swojego kraju. Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce we wschodniej Ukrainie w czerwcu 2014 roku. Reżyser filmu, Ahtem Seitablajew, dowiedział się o wyczynie strażników granicznych podczas kręcenia programu “Odważne serce” (2+2), którego był gospodarzem. Bohaterem programu był Serhij Dejneko, który kierował oddziałem straży granicznej w Ługańsku i dowodził jego obroną podczas ataku bojowników na początku rosyjskiej agresji w obwodzie ługańskim. Myrnyi 21 to opowieść o zaufaniu i jego braku na tle wydarzeń rozgrywających się we wschodniej Ukrainie na początku 2014 roku.

scenariusz: Yaroslav Yarish, Serhii Kastornykh, Anatolii Kotsiurba

zdjęcia: Yurii Korol

gatunek: dramat wojenny

kraj: Ukraina

czas trwania: 118`

język: ukraiński

napisy: polskie

obsada: Andriy Saminin, Maksym Devizorov, Yevhen Lamakh, Roman Yasinovskyi, Viktor Zhdanov, Oleksii Trytenko, Maria Shtofa, Lorena Kolibabchuk, Pavlo Li, Andrii Mostrenko, Larisa Rusnak, Zoia Vlasenko, Serhii Frolov, Ihor Dymov, Oleh Stefan, Anatolii Yashchenko, Bohdan Zhdanov, Oleksandr Begma, Yevhen Chernikov, Yaroslav Bezkorovainyi, Mariia Holovatska, Oleksandr Kravchenko, Vitalii Belskyi, Vitalii Krapyva