W 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych wyborów do Senatu po II wojnie światowej zapraszamy na dyskusję na temat wolności. Czy wolność – będąca jedną z podstawowych wartości naszej cywilizacji – jest zagrożona?

O wolności w obliczu aktualnych nastrojów społecznych, o wykorzystanych i przegapionych szansach po wyborach, które zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce – będziemy dyskutować z uczestnikami tamtych wydarzeń oraz osobami aktywnie zaangażowanymi w budowanie demokracji dzisiaj – z Ojcem Maciejem Ziębą, prof. Andrzejem Wiszniewskim, prof. Paweł Rudnickim, Katarzyną Kaczorowską oraz Pawłem Skrzywankiem.

Wstęp wolny. Odbiór wejściówek w kasach biletowych kina od 1 czerwca.

Po panelu dyskusyjnym zapraszamy na kultowy i dziś wciąż bardzo aktualny film „Ucieczka z kina Wolność” w reż. Wojciecha Marczewskiego. W kinie „Wolność” odbywa się projekcja filmu „Jutrzenka”. Seans przerywa niezwykłe wydarzenie. Aktorzy ożywają na ekranie, rozpoczynają między sobą rozmowy, wciągają w nie publiczność. Wokół kina gromadzą się tłumy, odpowiednie władze i służby zastanawiają się co począć w tej skomplikowanej sytuacji. Zaciera się granica między fikcją a rzeczywistością. Wymowne i dramatyczne sekwencje tworzą dzieło, które stało się wydarzeniem artystycznym na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku – Gdyni w 1990 r. Spotkanie zostanie zakończone wspólnym muzykowaniem – jam session – z utworami z lat 80-tych i 90-tych.

Współorganizatorem wydarzenia jest Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Prezydenta Wrocławia.