4 – JULIETA, reż. Pedro Almodóvar | Hiszpania 2016 | 96’

11 – SNY WĘDROWNYCH PTAKÓW, reż. Cristina Gallego, Ciro Guerra | Kolumbia, Dania 2018 | 125’

18 – MUSTANG, reż. Deniz Gamze Ergüven | Turcja, Francja, Niemcy, Katar 2015 | 97’

25 – O OJCACH I SYNACH, reż. Talal Derki | Syria, Liban, Niemcy, Katar 2018 | 98′

Seanse – poniedziałki, godz. 19.00 | Bilety – 12 złotych.
Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Sny wędrownych ptaków

Nie ma jednego modelu rodziny – każda radzi sobie, jak umie. Także w światowym kinie rodzina obrazowana jest na najróżniejsze sposoby: w melodramatach rodzinnych, sagach, dokumentach… W listopadzie w DKF Centrum będziemy badać temperaturę rodzinnych relacji, zmiany, jakie zachodzą w jej strukturze i zagrożenia, przed którymi staje. Pokażemy jej warianty pod różnymi szerokościami geograficznymi: od słonecznej Hiszpanii odmalowanej mistrzowskim pędzlem Pedro Almodóvara po kryminalizującą się Kolumbię, wciąż organizowaną przez przynależność plemienną i klanową. Od ogarniętej wojną Syrii, na terenie której rodziny stają się batalionami, po współczesną Turcję, gdzie tradycja zderza się z nowoczesnością. Będzie gorąco – czasem aż za gorąco.

Adam Kruk

JULIETA

Julieta (Emma Suárez) przeprowadza się właśnie z Madrytu do Portugalii, dokąd ciągnie ją jej nowa miłość – Lorenzo (Darío Grandinetti). Kiedy jednak przypadkiem spotka przyjaciółkę z dzieciństwa swojej córki, odżyją wspomnienia. Największą miłością jej życia jest bowiem właśnie jej dziecko, które opuściło ją przed laty. Teraz pojawia się szansa na odnalezienie córki… Pedro Almodóvar, inspirowany opowiadaniami noblistki, Alice Munro, znów bierze się za melodramat rodzinny. I jak we „Wszystko o mojej matce” przerabia go na swoją modłę. Jest tu ból i blask, ale także mnóstwo kolorów, erotyki oraz wspaniała Rossy de Palma w roli gosposi.

SNY WĘDROWNYCH PTAKÓW

Saga rodzinna czy telenowela? Film etnograficzny czy gangsterski? „Sny wędrownych ptaków” są wszystkim tym po trochu – zadziwiająca mieszanką stylów, języków, światów, stworzonych przez autorów nominowanego do Oscara obrazu „W objęciach węża”. W otwierającej film fantastycznej scenie tańca poznajemy Rhapayeta (Jose Acosta), który stara się o rękę młodziutkiej Zaidy (Natalia Reyes). Tej nie chce oddać mu jej matka Ursula (Carmiña Martínez) – przywódczyni szanowanej rodziny. By nie dopuścić do mezaliansu, stawia zaporowe warunki: 50 krów, 20 kóz, drogocenne naszyjniki. Ubogi chłopak nie jest w stanie dostarczyć posagu, prowadząc uczciwe życie w zgodzie z tradycją, której strażniczką lubi mianować się Ursula. Ucieka się więc do procederów zakazanych…

MUSTANG

Gdzieś na prowincji północnej Turcji pięć sióstr świętuje początek wakacji. Po powrocie do domu okazuje się, że całe miasto o nich mówi – według niektórych bawiły się nieprzyzwoicie, Wychowująca wnuczki babcia (Nihal G. Koldas) jest zrozpaczona, postanawia nie dopuścić do demoralizacji. Idąc za radą syna zaczyna trzymać dziewczyny pod kluczem, dom zamieniając w twierdzę, którą najmłodsza z sióstr, Lale (Güneş Şensoy) nazywa „fabryką żon”. Zapędzone do stajni „mustangi” przyucza się tam do gotowania, szycia, podawania herbaty. Dziewczyny jednak nauczą się forsować mury… Głośny film Deniz Gamze Ergüven, który wywołał protesty konserwatystów w Turcji, otrzymał od Parlamentu Europejskiego Nagrodę LUX, mającą wspierać debatę publiczną na temat wartości europejskich.

O OJCACH I SYNACH

Spektakularny dokument o dzieciach przyuczanych do terroryzmu, który wygrał szereg festiwali filmowych na świecie – m.in. Sundance i w Krakowie – zdobywając też nominację do Oscara. Jego autor, mieszkający w Berlinie Talal Derki przez dwa lata podawał się za zwolennika dżihadu, by zdobyć zaufanie radykalnych islamistów w ogarniętej wojną Syrii i zrealizować film. Jego bohaterem uczynił Abu Osamę, walczącego o ustanowienie kalifatu oraz jego liczne potomstwo, które z jednej strony kocha, z drugiej poddaje drastycznemu praniu mózgu. Jaki los czeka rodzinę w świecie, gdzie przemoc i śmierć są na porządku dziennym? Czy dzieciom uda się wyrwać z koszmaru wojny i zgubnego wpływu ojca?