WULKAN, Ukraina, Niemcy, Maroko 2018
reż. Roman Bondarczuk
Obsada: Serhij Stepanski, Wiktor Żdanow, Chrystyna Dejłyk
Zapraszamy na pokaz, który rozpoczyna nowy sezon cyklu „KinoUkraїna w kinie DCF”, w ramach którego prezentujemy najlepsze nowe kino znad Dniepru. Komediodramat „Wulkan” opowiada niezwykłą historię głównego bohatera, który wkracza w magiczną przestrzeń ukraińskich stepów. Lukas jako tłumacz wyrusza w składzie misji OBWE na granicę z Krymem, ale wskutek dziwnych wypadków zostaje sam na sam z tajemniczym i chaotycznym światem ukraińskiego południa. Jeden z miejscowych mieszkańców, oryginał Wowa zaprasza go pod swój dach. Pomimo początkowego dystansu Lukas odczuwa coraz większą fascynację Wową i jego córką Maruszką. Pod wpływem silnych i zaskakujących przeżyć mężczyzna zaczyna wierzyć w możliwość odnalezienia utraconego szczęścia.
Film miał światową premierę na Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, a przez ostatni rok zdobył osiem nagród na międzynarodowych imprezach filmowych. Portal „The Hollywood Reporter” nazwał obraz jednym z najciekawszych filmów zagranicznych oraz porównał z absurdystycznymi pracami Davida Lyncha i Emira Kusturicy. Ponadto, podkreślając walory surrealistycznej poetyki, recenzenci określali „Wulkan” jako „kafkowską komedię”. Na Ukrainie fabularny debiut reżysera – dotychczas uznanego dokumentalisty – został wyróżniony najwyższym odznaczeniem państwowym w dziedzinie kultury. Roman Bondarczuk, który został laureatem Narodowej Nagrody im. T. Szewczenki, mówi, że jego zamiarem był nakręcenie „pięknego i głębokiego filmu przygodowego, który odkrywa przed widzem magię stepowych miraży, tajemnice zatopionych wsi i naturę Ukraińców z ich szczególnym poczuciem humoru i charakterem”.
Po pokazie filmu „Wulkan” zapraszamy na spotkanie, podczas którego porozmawiamy o urokach stepowego południa Ukrainy. Naszymi gośćmi będą osoby związane z Chersońszczyzną, czyli z regionem, gdzie nakręcono ten obraz i skąd pochodzi Roman Bondarczuk, reżyser filmu. Zapytamy, co Aleksandr i Paweł sądzą o „wulkanicznej” wizji swojej małej ojczyzny, a także spróbujemy się dowiedzieć o kolorycie tej krainy, o jej walorach i tajemnicach.
Gośćmi naszego spotkania będą:
- Aleksandr Podolan – biznesmen i hedonista. Double-ojciec. Pochodzi z południowej Ukrainy. Uczył się na zootechnika, ale coś poszło nie tak i stworzył ogólnoukraińską młodzieżową organizację turystyczną KAVA. Realizował projekty, pokazując najbardziej niezwykłe miejsca Ukrainy. W 2014 roku przeprowadził się do Wrocławia, gdzie założył kawiarnię Gniazdo naprzeciwko Opery Wrocławskiej. Po przeprowadzce jego pasja do wyjazdów, trekkingów i natury tylko wzrosła.
- Pavel Tsekhotsky – nauczyciel jogi, założyciel szkoły jogi Drzewo Życia we Wrocławiu. Manager projektów IT, ojciec trójki dzieci. Urodził się w Zaporożu, dorastał w obwodzie chersońskim i właśnie te strony uważa za swoją małą ojczyznę. Studia ukończył w Dniepropietrowsku, a po ich ukończeniu przeniósł się do Kijowa. Pod koniec 2014 roku wraz z rodziną przeprowadził się do Wrocławia. O sobie mówi: „Lubię świadome podeście do życia, do tego, co kupuję i jem, z kim spędzam czas, do tego, co robię i po co”.