Iłowajsk 2014

kinoukrainaIŁOWAJSK 2014, Ukraina 2019
reż. Iwan Tymczenko
Obsada: Taras Konstanczuk, Anastasija Renard, Ruslan Sokilnyk, Serhij Działyk
29.02, godz. 19:00 - KUP BILET 
W cyklu KinoUkraina zapraszamy na pokaz dramatu wojennego „Iłowajsk 2014” (2019) w reżyserii Iwana Tymczenki. Film opowiada o ciężkich walkach o miasto Iłowajsk podczas wojny na wschodniej Ukrainie. Akcja filmu śledzi losy Biszuta – dowódcy grupy szturmowej batalionu „Donbas”, który zostaje ranny i musi się ukrywać w okupowanym mieście. Jest poszukiwany przez komendanta Iłowajska, rosyjskiego oficera Runkowa. Ta wojna stała się dla Rosjanina osobistą tragedią, pragnie więc zemsty, a nie sprawiedliwości.

Film został oparty na prawdziwych historiach żołnierzy ochotniczego batalionu „Donbas”. Dowódca grupy szturmowej batalionu Taras Kostanczuk zagrał samego siebie, a w scenach masowych wystąpili uczestnicy opisywanych wydarzeń. Tzw. „dobrobaty” czyli bataliony ochotnicze – przy wsparciu wolontariuszy i całego społeczeństwa obywatelskiego – wzięły na siebie ciężar obrony kraju wobec kryzysu armii ukraińskiej na początku konfliktu zbrojnego na Donbasie. „Kocioł iłowajski” to jedna z najtragiczniejszych stronic tej wojny, zginęło wówczas 366 ukraińskich żołnierzy. Intencją twórców – obok stworzenia patriotycznego, ale dalekiego od propagandowego patosu filmu – było utrwalenie pamięci o tamtych wydarzeniach.

Po pokazie filmu zapraszamy na spotkanie z Oksaną, Anastasiją i Ołeną – założycielkami wrocławskiej fundacji PTACH. Organizacja niesie pomoc dzieciom dotkniętym wojną na wschodniej Ukrainie, a także dzieciom niepełnosprawnym. Porozmawiamy z nimi o efektach i wyzwaniach ich działalności, o trudach i radości pomagania, o dramatycznych doświadczeniach i uśmiechach dzieci, a także o tym, dlaczego charytatywność powinna zataczać coraz szersze kręgi solidarności. O fundacji można dowiedzieć się więcej na https://tiny.pl/tvtw8, a jej misja brzmi następująco: „Jesteśmy otwartym stowarzyszeniem wolontariuszy, którzy wierzą w moc działań inicjatyw społecznych. Biorąc za podstawę takie wartości jak uczciwość i godność, dążymy do tego, aby małymi uczynkami przyczyniać się do wielkiej sprawy. Deklarujemy zasady przejrzystości, apolityczności i zdrowego rozsądku”.
radioram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw
wtwlogo strefawroclaw radiowroclaw wroclawmiastospotkan sieckinlokalnych logo skil logo skil