Wystawa, towarzysząca finałowi organizowanemu przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego konkursu wiedzy „Gruzja – fascynująca podróż”, wpisuje się w realizowany od 2017 przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu multidyscyplinarny Polsko-Gruziński Festiwal Kultury. W jego ramach na terenie obydwu Państw podjęto szereg projektów, jak m.in. wspólne produkcje teatralne, liczne filmy poświęcone poszczególnym aspektom Festiwalu, występy muzyczne i baletowe, prezentacje malarstwa czy wspólne plenery fotograficzne.

Pokłosiem twórczych poszukiwań i realizacji gruzińskich i polskich fotografików (należy podkreślić, że na wystawie zaprezentowano również pracę zafascynowanego Gruzją Koreańczyka) jest  bogaty materiał wizualny, umożliwiający publiczności wędrówkę po najpiękniejszych zakątkach Gruzji, ze szczególnym uwzględnieniem zaprzyjaźnionej z Dolnym Śląskiem Autonomicznej Republiki Adżarii. Niezwykła kraina (z Batumi, jednym z najbardziej znanych miast regionu, w którym góry przeglądają się w morzu) stała się źródłem twórczych poszukiwań dla artystów, którzy nie tylko utrwalali piękno krajobrazu, bogactwo historycznej i nowoczesnej architektury czy urodę malowniczych wiejskich plenerów, ale przede wszystkim starali się uchwycić na  swych fotografiach „duszę” tej krainy, której różnorodność urzeka wędrowców i której mieszkańcy obdarowują bezinteresowną serdecznością i gościnnością każdego przybysza. Gruzja fascynuje bowiem również swą  niezwykle bogatą, wielokulturową  historią, od zarania dziejów sytuującą się w obszarze europejskiej cywilizacji antycznej. Nie bez powodu na najważniejszym placu kolchidzkiego Batumi, Placu Europejskim znajduje się pomnik bohaterki pochodzącej  z mitu o argonautach, Medei, która dzierży złote runo.

Należy żywić nadzieję, że prezentowane na wystawie prace – ukazujące najistotniejsze elementy gruzińskiego krajobrazu i konteksty wpisane w niego przez człowieka – staną się zaproszeniem do odkrywania piękna, historii i kultury gruzińskiej krainy, zachętą do przeżycia osobistej fascynującej przygody.

 

Artyści: Amiko Kavtaradze, Anri Tabagua, Arestakes Shaanyan, Daniel Jasiński, Dvj Tomasz Mniamos, Giorgi Nakashidze, Igor Wójcik, Irakli Dzneladze, Jacek Jaśko, Jeauk Kang, Joanna Gądek, Krzysztof Saj, Lasha Phalavandishvili, Maciej Kieres, Manfred Bator

Kurator: Manfred Bator

 

Wystawa fotografii dostępna dla widzów w Chill Roomie na parterze kina do 22 września.