Wspólnie z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zapraszamy na wyjątkową podróż po historii legendarnego festiwalu. Film „Dobry wieczór, Opole! Festiwal legenda” to opowieść nie tylko o Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, ale także o tym, co się z nim wiązało – o walce z cenzurą, festiwalowej modzie, przełomowych koncertach, największych przebojach i debiutach. Poznacie zakulisowe anegdoty, historie o „nocach z czwartku na niedzielę”, legendy o największych balangowiczach i ich nocnych podbojach, całorocznych przygotowaniach i rywalizacji – to opowieści, w których odbija się historia Polski i obyczajowe przemiany. Wszystko to okraszone unikatowymi archiwaliami ukazującymi między innymi debiutanckie występy Ewy Demarczyk i Bohdana Łazuki, a następnie o rodzących się karierach Maryli Rodowicz, Czesława Niemena czy Wojciecha Młynarskiego.

O jednej z największych w Polsce imprez muzycznych, która miała swój początek w 1963 roku, opowiada trzydziestu wybitnych konferansjerów i artystów, a wśród nich Wojciech Młynarski, Magda Umer, Jacek Fedorowicz, Krzysztof Materna, Krystyna Sienkiewicz, Maria Szabłowska, Krystyna Loska i Grażyna Torbicka. Narratorem i przewodnikiem po opolskiej legendzie jest dziennikarz muzyczny Artur Orzech. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Tomasz Knittel.

Po filmie spotkamy się z Jarosławem Wasikiem, który o opolskim festiwalu wie wszystko. Sam niejednokrotnie występował przed opolską publicznością, napisał doktorat o festiwalu, a dziś jest dyrektorem Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Porozmawia z nim Paweł Gołębski z Radia RAM, który od wielu lat współpracuje z festiwalem.

_______

Seans z audiodeskrypcją i napisami dla osób z niepełnosprawnościami słuchu. Wydarzenie dostosowane za pomocą pętli indukcyjnej. Kino zapewnia odbiorniki z słuchawkami do audiodeskrypcji.

Od 1 października 2022 r. do 15 czerwca 2023 r. w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu realizowane jest przedsięwzięcie grantowe: „Kultura bez barier w DCF” polegające na poprawie dostępu do instytucji kultury na poziomie widzenia i słyszenia, będące częścią projektu „Kultura bez barier”.