Razem z Biurem Promocji Miasta i Turystyki oraz  Uniwersytetem SWPS zapraszamy na 14. Dzień Życzliwości. 21 listopada w DCF odbędzie się wykład dr Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej oraz projekcja filmu „Green Book”. Wstęp wolny po rejestracji.

Hasło tegorocznej edycji „Życzliwie, razem, blisko!” zachęca do umacniania więzi społecznych i doceniania siły płynącej z synergii działań wspólnotowych. Siła tkwi w grupie. Razem znaczy więcej, sensowniej, bezpieczniej. To nie puste slogany, to fakty poparte przez naukę. Być życzliwym to być uważnym, wrażliwym i otwartym na drugiego człowieka. To nieegoistyczna filozofia życia oparta na pozytywnych wartościach, wzajemnym zaufaniu i przekonaniu, że jesteśmy częścią większej całości, o którą warto dbać.

  • Godz. 18.00-19.30 | Jak siebie samego… | Wykład dr Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej

Lekcja empatii. Współcześni myśliciele nazywają nasz czas „wiekiem empatii””. To wielka obietnica lepszego świata dla ludzkości. Może jeszcze nie wszędzie niespełniona, ale możliwa do urzeczywistnienia. Empatia przybliża nas do pokoju, a nie do wojny, uczy dobroci, a nie okrucieństwa, miłości, a nie nienawiści i życzliwości, a nie wrogości. Dar empatii, wprawdzie wrodzony, wymaga jednak świadomej pielęgnacji przez odpowiednie wychowanie i edukację. Warunkiem jest świadomość ogromnej wartości empatii w relacjach międzyludzkich. Wykład pomoże tę wartość poznać i docenić.

Ewa Woydyłło-Osiatyńska – doktor psychologii, psychoterapeutka, publicystka i autorka książek, m.in. Sekrety kobiet, Podnieś głowę, W zgodzie ze sobą, Buty szczęścia, Bo jesteś człowiekiem: żyć z depresją, ale nie w depresji. Od 30 lat w Fundacji Batorego kieruje szkoleniem specjalistów w dziedzinie uzależnień w Europie Wschodniej i Azji Centralnej. Aktywnie działa w Kongresie Kobiet.

  • Warsztaty dla dzieci podczas wykładu

Podczas wykładu będą zorganizowane warsztaty i opieka dla dzieci powyżej 6 roku życia. Limit miejsc: 25.

Zajęcia ruchowe prowadzone przez Piotra Sorokę (Wrocławski Teatr Pantomimy, Novy Ruch Teatr) będą dążyły do połączenia ruchowej ekspresji ciała z doświadczeniami i wyobrażeniami „człowieka życzliwego”. W trakcie warsztatów będziemy sprawdzać jaką siłę mają emocje, oswajać je w swoich ciałach podczas zabaw teatralnych oraz podejmować próby przekształcenia ich w ekspresję ruchową. W działaniach posłużymy się elementami improwizacji, ćwiczeniami teatru fizycznego z elementami techniki pantomimy oraz działaniami plastycznymi. Warsztaty inspirowane będą filmami animowanymi, a skupione będą na poznawaniu siebie w twórczym działaniu, poszukiwaniu języka komunikacji pozawerbalnej, kształtowaniu i wzmacnianiu w uczestnikach zajęć postawy życzliwości i otwartości na innych.

Pokazy filmów:
„Lodowa góra” (seria: Baśnie i bajki polskie), reż. Robert Turło, Polska 2003, 13 min.
„Nowy sąsiad” (seria: Przytul mnie), reż. Mateusz Jarmulski, Polska 2016, 5 min. 30 sek.
„Potwory” (seria: Przytul mnie), reż. Mateusz Jarmulski, Polska 2016, 6 min.

  • Godz. 20.00-22.15 | Pokaz filmu „Green Book”

Mahershala Ali jako wybitny jazzman i Viggo Mortensen w roli jego włosko-amerykańskiego szofera! Cudowna, pełna humoru, prawdziwa historia niewiarygodnej przyjaźni. Wybitny muzyk jazzowy zatrudnia jako swojego szofera byłego bramkarza z nowojorskiego klubu nocnego i wspólnie wyruszają w trasę koncertową. Wyprawa na głębokie południe USA da początek niewiarygodnej przyjaźni, która połączy dwa z pozoru nieprzystające do siebie światy. To będzie kolejna dawka empatii i życzliwości tego dnia! Światowa premiera filmu odbyła się 11 września 2018 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, podczas którego film otrzymał People Choice’s Award. Obraz został również nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu za rok 2018.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Obowiązują zapisy na stronie www.swps.pl. Osoby niepełnosprawne na wózkach proszone są o zgłaszanie się na adres: swps.wroclaw@swps.edu.pl.