Spotkania w ramach Młodzieżowego Klubu Filmowego odbywają się w każdy pierwszy wtorek miesiąca, o godz. 17:00 i są okazją do dyskusji w gronie nastoletnich kinomanów o niebanalnych tytułach wchodzących właśnie na ekrany kin.

„Pomszczę cię, ojcze. Uratuję cię, matko. Zabiję cię, Fjölnirze” – młodziutki Amleth powtarza te słowa po zdradzie stryja niczym mantrę i właśnie tym trzem priorytetom podporządkowuje swoje życie. W maju to właśnie jego historię poznamy, oglądając film „Wiking”, w reż. Roberta Eggersa. Nie bez powodu jest on nazywany szekspirowskim dramatem w świecie barbarzyńców. Podczas najbliższego spotkania wspólnie poszukamy powiązań z „Hamletem”, chociaż warto pamiętać, że inspiracją do filmu były jednak legendy skandynawskie. Porozmawiamy również o tym, jak film balansuje między realizmem kina historycznego a symboliką i oniryzmem brutalnej baśni dla dorosłych. „Wiking” na tle podobnych zachodnich produkcji wygląda jak zrodzony w szale i w dzikiej głuszy. Sprawdzimy, czy reżyser pozwolił sobie na świadome dystansowanie się od hollywoodzkich standardów i czy ponownie przemycił w filmie własną filozofię.

 

10.05.2022, godz.: 17:00

Bilety: 16 zł za okazaniem legitymacji szkolnej lub w cenie regularnej dla osób dorosłych

 

Prowadzący: Tadeusz Kokurewicz – nauczyciel z XII Liceum Ogólnokształcącego, który pełni rolę prelegenta, słuchacza oraz prowadzącego dyskusję.