Z wielką przyjemnością zapraszamy na niezwykłe wydarzenie. 26 marca (wtorek) w godzinach 10.00 – 15.00 odbędzie się spotkanie środowisk: organizacji pozarządowych, nauczycieli, aktywistów, animatorów i naukowców. Pojawią się także przedstawiciele miastaWykłady ekspertów połączone będą z dyskusją na temat filmu oraz networkingiem.

Pretekstem do rozmów, dzielenia się wiedzą, scenariuszami, pomocami dydaktycznymi i doświadczeniem w zakresie edukacji międzykulturowej będzie film „Green Book”.

Lata 60- te, segregacja rasowa zostaje zniesiona, obywatele są równi… tymczasem tourne czarnoskórego pianisty stanowi nie lada wyzwanie. Do roli „kierowcy” artysty zatrudniony zostaje Tony- mieszkaniec przedmieść Bronxu, o włoskich korzeniach. Jeden dla drugiego jest Innym. Na naszych oczach rozgrywa się spotkanie, czy może zderzenie dwóch światów: mężczyzn różni wszystko, nie tylko kolor skóry. Bliskość, jaką stwarza przestrzeń samochodu, czas, który płynie powoli, jak przystało na film drogi, przeżycia, rozmowy…

Nic nie jest tu łatwe, nic nie dzieje się w sposób oczywisty.

Wrocławskie szkoły stają się w ostatnich latach przestrzenią spotkania, nierzadko zderzenia światów. Dzieci, które urodziły się w naszym mieście i te, które przyjechały tu z odległych zakątków świata (obecnie przeszło 120 narodowości) doświadczają zdziwienia, lęku, radości, smutku… Spotkanie z Innym staje się codziennością.

„Green book” to książka, specyficzny przewodnik… „jak podróżować bez kłopotów”, to właśnie tą trasą powinni podążać. Zawiera informacje o adresach moteli dla osób czarnoskórych na południu stanów zjednoczonych. Trzymając się tej trasy główny bohater ma szansę ustrzec się kłopotów. Raz po raz obserwujemy, jak z niej zbacza. Tak jakby sam dążył do zderzenia, do konfliktu. To zachowanie nie jest jednak wyrazem lekkomyślności, wręcz przeciwnie- stanowi konsekwentnie realizowaną strategię. Artysta dąży do Spotkania, to ono jest rzeczywistym celem tej trasy koncertowej.

Rzeczywistość międzykulturowa, choć bardzo atrakcyjna nie jest łatwa. Spotkanie z Innym stanowi wyzwanie. Jest ono jednak niezwykłym, najbardziej rzeczywistym sposobem uczenia się i życia.

Program:

  • 10.15 – przywitanie gości, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego
  • 10:30 – Andrzej Stefański z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich „Słów kilka o odpowiedzialności za słowa”
  • 10: 45 – dr Kamila Kamińska-Sztark, Pełnomocnik Rektora ds. Odpowiedzialności Społecznej: „Spotkanie z Innym, jako wyzwanie edukacyjne: inaczej o mowie nienawiści”
  • 11:15 – dr Agnieszka Janik „Prezentacja scenariuszy edukacji międzykulturowej dla 3 poziomów kształcenia w świetle teorii inteligencji emocjonalnej”
  • 11:30 – 12:00 przerwa kawowa, prezentacja materiałów przez WCRS, WCDN, organizacje pozarządowe
  • 12.30 – pokaz filmu: „Green Book”
  • 14:45 – zakończenie konferencji, wydanie certyfikatów

Zapraszamy dyrektorów szkół i nauczycieli. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zgłoszenia do dnia 20 marca na adres email kuratorki wydarzenia dr Kamili Kamińskiej-Sztark kamila.kaminska@uwr.edu.pl.

O bezpłatnym udziale w pokazie, konferencji i szkoleniu (z certyfikatami) oraz możliwości otrzymania materiałów edukacyjnych poinformujemy Państwa do dnia 22 marca.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim, Dolnośląską Federacją Organizacji Pozarządowych, Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego oraz Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.