Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Gratulujemy i cieszymy się niezmiernie, tym bardziej, że w Dolnośląskim Centrum Filmowym gościliśmy pisarkę podczas obchodów Dnia Języka Ojczystego.  

Olga Tokarczuk jest piątą laureatką Literackiej Nagrody Nobla z Polski. Wcześniej tę najważniejszą dla pisarzy i poetów nagrodą zostali wyróżnieni: Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Stanisław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980) i Wisława Szymborska (1996). Akademia Noblowska w następujący sposób uzasadniła wybór Olgi Tokarczuk: „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”. Jedna z jej powieści – „Prowadź swój pług przez kości umarłych” została zekranizowana. Na jej podstawie powstał film „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland.

„Pokot” to historia starszej kobiety mieszkającej we wsi w Sudetach. Emerytowana nauczycielka prowadzi spokojne życie do czasu, kiedy w okolicy dochodzi do niewyjaśnionych zbrodni. Bohaterka na własną rękę próbuje odkryć tajemnicę.

Powieść została zekranizowana w 2017 roku. W obsadzie filmu znalazły się takie gwiazdy jak: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Patrycja Volny, Tomasz Kot i Andrzej Grabowski.

Już teraz zapraszamy młodzież do Dolnośląskiego Centrum Filmowego na specjalne pokazy filmu poprzedzone prelekcją wprowadzającą.

Obowiązuje rezerwacja miejsc dla grup: edukacja@dcf.wroclaw.pl. Cena biletu: 12 zł.

Uczestniczymy w programie Szkoła w Mieście.