We wtorek 30 października w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, zapraszamy uczniów klas IV – VI na pokaz specjalny filmu “W pustyni i w puszczy”, poprzedzony interaktywnymi warsztatami, pt. “Podróże – dawniej i dziś”.

Do udziału w bezpłatnym spotkaniu zapraszamy grupy zorganizowane. W przypadku zgłoszeń przekraczających planowaną liczbę uczestników, zastrzegamy sobie prawo do ograniczenia ilości przedstawicieli zaproszonej placówki (decyduje kolejność zgłoszeń). Prosimy o rezerwację miejsc poprzez wysłanie zgłoszenia na adres: edukacja@odrafilm.pl, najpóźniej do dnia 25 października br.

Wydarzenie zostanie zorganizowane w ramach Filmowego Festiwalu Wolności we współpracy z Samorządem Województwa Dolnośląskiego – mecenat strategiczny KGHM Polska Miedź.

Program spotkania:

8.30 – 9.00 warsztat,
9.00 – 9. 15 przerwa
9.15 – 12.30 projekcja filmu z 1 przerwą

O filmie:

Ekranizacja jednej z najpoczytniejszych powieści Henryka Sienkiewicza. Powstała w roku 1911 i była ostatnim ukończonym dziełem pisarza. Pierwowzorem Nel stała się 10-letnia adoptowana córka przyjaciela Sienkiewicza, zaś pierwowzorem inżyniera Tarkowskiego był inż. Mieczysław Gieniusz, który pracował przy budowie Kanału Sueskiego. Handlarze niewolnikami porwali mu jedynego syna. Chłopca nigdy nie udało się odnaleźć. Usłyszaną od Gieniusza historię pisarz wykorzystał w powieści.

Próby sfilmowania “W pustyni i w puszczy” podejmowali przed wojną Amerykanie, a także Włosi i Niemcy. Jednak przewidując duże trudności, wycofali się przed rozpoczęciem zdjęć. Film Władysława Ślesickiego jest wierną adaptacją Sienkiewiczowskiej powieści. Wprowadzone przez reżysera zmiany są nieliczne i polegają głównie na skondensowaniu akcji. Odtwórców ról Stasia i Nel wybrano spośród blisko 7 tysięcy dziewcząt i chłopców. Nel zagrała Monika Rosca, wówczas ośmioletnia uczennica szkoły muzycznej. W roli Stasia wystąpił urodzony w roku 1955 Tomasz Mędrzak, wówczas uczeń IV klasy liceum.

Film realizowano – z przerwami – blisko trzy lata. W Egipcie kręcono plenery kairskie, w Bułgarii powstały kulminacyjne sceny I części filmu – zabicie lwa i Beduinów, sceny ze słoniem, natomiast w Sudanie – II część filmu. Meę i Kalego zagrali amatorzy z Sudanu, a epizodyczną rolę piastunki Nel, panny Oliver – pani Stefania Mędrzakowa, matka Tomasza. W roli Saby wystąpiły dwa płowe dogi – Łoś i Apacz. Treserem obu psów był płk Franciszek Szydełko, który wcześniej przygotowywał filmowego Szarika z “Czterech pancernych”. Poczciwym słoniem Kingiem, zamiast powieściowego słonia afrykańskiego był łagodny słoń indyjski z bułgarskiego cyrku. Wykorzystano też wiele cennych rekwizytów – m.in dziewiętnastowieczny sztucer, egzemplarz “Pana Tadeusza” wydany w Paryżu w połowie ubiegłego stulecia.