Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu i Dolnośląskie Centrum Filmowe zapraszają na Europejski Dzień Języków obchodzony co roku 26 września. Różnorodność językowa, wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie to najważniejsze przesłania tego święta ustanowionego przez Radę Europy w 2001.
Główne cele Europejskiego Dnia Języków doskonale realizują dewizę Unii Europejskiej – „Zjednoczona w różnorodności”. Języki to niebywałe dziedzictwo i żywy dowód różnorodności kulturowej naszego kontynentu. Mamy ponad 200 języków europejskich, 24 języki urzędowe UE, około 60 języków regionalnych.
Tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Języków zwracają uwagę na różnorodność językową oraz kulturową państw europejskich jako ich wspólne wartości. Zapraszamy Państwa na wyjątkowy przegląd europejskich filmów i wieczór z polską, a jednocześnie europejską poezją Tadeusza Różewicza.
- 13.00 „Podwójne życie Weroniki” reż. Krzysztof Kieślowski (Sala Lalka)
- 15.00 „O jednego więcej” reż. Paolo Sorrentino (Sala Lalka)
- 17.00 „Amelia” reż. Jean-Pierre Jeunet (Sala Lalka)
- 20.00 Wieczór z poezją Tadeusza Różewicza w językach europejskich (Piano Bar)
Wstęp na pokazy filmowe będzie wolny. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasach kina DCF od 23 września. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.
PODWÓJNE ŻYCIE WERONIKI
„Jedna z najbardziej tajemniczych opowieści w dorobku polskich filmowców. Łączy rzeczywistość z fantazją, prozę życia z poezją, to, co zwyczajne, z tym, co niewytłumaczalne.” 23 listopada 1966 roku przychodzą na świat dwie identyczne dziewczynki – jedna w Polsce, druga we Francji. Choć dzielą je tysiące kilometrów przez całe późniejsze życie czują ze sobą dziwną więź, pomimo że nigdy tak naprawdę się ze sobą nie spotkały. Są do siebie podobne jak dwie krople wody, obie mają problemy zdrowotne, obie kochają muzykę i obie mają takie same imię; Weronika i Veronique (w obydwu rolach – Irene Jacob). W pewnym momencie swego życia Weronika decyduje poświęcić się pracy artystycznej, którą raptownie przerywa śmierć. Veronique podświadomie odczuwa stratę kogoś bardzo bliskiego… W niewytłumaczalny, mistyczny sposób wyciąga wnioski z wydarzeń, które miały miejsce w Polsce. Wybiera miłość zamiast pasji. „To opowieść o życiu, które kończy się, aby znaleźć dalszy ciąg w innym ciele i duszy”.
O JEDNEGO WIĘCEJ
Tony po latach starań osiągnął ogólnokrajowy sukces, jest piosenkarzem w nocnym klubie. Antonio natomiast jest piłkarzem, który stał się gwiazdą po zdobyciu zwycięskiej bramki w meczu o mistrzostwo Europy. Obu mężczyznom lata 80. niosą obietnicę bogactwa, sukcesu i porywających wydarzeń. Jednak ich dobra passa nie trwa długo, po kilku latach obaj doświadczają gwałtownego odwrócenia szczęśliwej fortuny.
AMELIA
„Amelia” to niezwykła i przewrotna komedia romantyczna Jean-Pierre’a Jeuneta. W tym wyjątkowym filmie groteska, surrealizm, ironia przeplata się z magią i bajkowością. Amelia jest bardzo nieśmiałą, wrażliwą osobą. Pracuje jako kelnerka w jednej z kawiarenek i wynajmuje mieszkanie w dzielnicy Montmartre. Chcąc sprawić, by inni poczuli się bardziej szczęśliwi, wymyśla wiele misternych intryg, np. próbuje odnaleźć dorosłego właściciela pudełka z dziecięcymi zabawkami, które znajduje w swoim mieszkaniu, obmyśla genialny plan, by rozbawić ojca, kradnąc jego ulubionego krasnala ogrodowego. Przyjdzie jednak moment, kiedy Amelia będzie musiała zająć się własnym losem i własnym szczęściem. Znajdzie miłość w równie nieśmiałym jak ona młodym Nino.
Przed filmami prelekcje wygłosi Diana Dąbrowska.
WIECZÓR Z POEZJĄ TADEUSZA RÓŻEWICZA W JĘZYKACH EUROPEJSKICH
Zwieńczeniem dnia będzie wieczór poezji, podczas którego znane Wrocławianki i Wrocławianie przeczytają wiersze Tadeusza Różewicza w oryginale i w innych językach europejskich. Wśród zaproszonych gości usłyszymy Konrada Imielę, Martę Ziębę, Tatianę Iwanow, Wiesława Cichego, Petra Škovrana, Annę Ursulenko, Annę Kroterską, Jankę Woźnicką i Wojciecha Ziemiańskiego. Wieczór poprowadzi Marek Kocot, a na kontrabasie zagra Kuba Olejnik.