Film „Everest dla każdego” to pokłosie rekordowego pod względem logistycznym przedsięwzięcia jakim była wyprawa trekkingowa do bazy pod Everest w październiku 2018 roku. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 400 osób zamieszkałych w ponad 100 miejscowościach od Bałtyku po Tatry, spełniało swoje marzenia idąc pod Mount Everest w hołdzie tym, którzy w górach wysokich zostali na zawsze.

Wśród uczestników byli wyjątkowi alpiniści, jak Leszek Cichy, Rafał Fronia, Dariusz Załuski czy „gwiazda Katmandu” Anna Czerwińska, podróżnicy, ratownicy górscy, utytułowani sportowcy – medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy (m.in. żeglarka deskowa Zofia Klepacka, rekordzista Polski w biegu na 400 m przez płotki Marek Plawgo, czterokrotny zwycięzca Tenzing Hillary Everest MarathonRobert Celiński), wybitni lekarze różnych specjalności od okulistów, poprzez kardiologów, ortopedów po anestezjologów (Renata Krzysztofik, Dariusz Kosior, Dominik Drobiński, Andrzej Machalica), duchowni (Szymon Kosmala, Grzegorz Mrówczyński), uczniowie z rybnickiej szkoły społecznej im. Jerzego Kukuczki wraz z rodzicami i „zwykli” ludzie. Był to więc faktycznie Everest dla każdego.

Janusz Kalinowski – legendarna postać w historii polskich biegów (uczestnik 50 maratonów w 10 krajach i 10 supermaratonów na 100 km). Współtwórca pierwszego w kraju maratonu – Maratonu Pokoju (wspólnie z Tomaszem Hopferem, Józefem Węgrzynem i Zbigniewem Zarembą), wieloletni jego dyrektor, organizator setek imprez biegowych i triathlonowych (prekursor tej dyscypliny w Polsce) – większość o charakterze edukacyjnym.

 

Na pokaz filmu i spotkanie z podróżnikiem Januszem Kalinowskim zapraszamy do DCF 19 listopada o godz. 20:00

 

Bilety: 20 zł.