Z okazji Festiwalu Feminatywa specjalne wydarzenie przygotowało Dolnośląskie Centrum Filmowe. 17 listopada odbędzie się u nas Feministyczny Maraton Filmowy, podczas którego zaplanowano projekcje trzech filmów. Bilety na każdy z pokazów są dostępne w specjalnej cenie 10 zł.
Feminatywa to festiwal feministyczny o tematyce społeczno-kulturalnej, bezpieczna przestrzeń dialogu kobiet na ważne i aktualne tematy. Wydarzenie organizowane jest od 2020 r. przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.
Główny punkt wydarzenia stanowią dyskusje, w których biorą udział pisarki, artystki, intelektualistki i aktywistki z Polski i zagranicy. Festiwal to także wydarzenia towarzyszące – pokazy filmowe, warsztaty, wystawy.
Spotkania 5. edycji festiwalu dotyczyć będą spraw takich jak siostrzeństwo, sfeminizowane zawody, kobiety w świecie sportu, zdrowie psychiczne, hydrofeminizm oraz manosfera.
Pełny program Festiwalu Feminatywa dostępny TUTAJ
Organizatorka: Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu
Partnerzy główni wydarzenia: BNY Mellon, Coventry University Wrocław, Dolnośląskie Centrum Filmowe
JUTRO BĘDZIE NASZE
reż. Paola Cortellesi | Włochy 2023 | 118′
Z główną bohaterką może utożsamić się każda z nas, bo i my dokonujemy na co dzień rzeczy niemożliwych – ogarniamy dom i pracę, dzieci i starszych członków rodziny, łagodzimy złe humory męża albo emocje nastoletniej córki. Delia urabia sobie ręce po łokcie, a w zamian dostaje tylko kolejne razy, pretensje i fochy. Pewnego dnia przychodzi do niej list, który prowokuje ją do buntu i skłania do zaskakująco śmiałych czynów, których nikt się nie spodziewa po gospodyni domowej. Film prowadzi nas przez współczucie, wściekłość, śmiech i wzruszenie, zarówno stawiając nas przed brutalną prawdą, jak i dając nieskończone pokłady nadziei.
COPA 71
reż. James Erskine, Rachel Ramsey | Wielka Brytania 2023 | 91′
Mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej po raz pierwszy zostały zorganizowane przez FIFA w 1991 roku. To wydarzenie postrzegamy jako oficjalny początek nowej ery w historii sportu, ale czy słusznie? 20 lat wcześniej odbył się w Meksyku pierwszy turniej zespołów kobiecych, który został zapomniany i wymazany z kart historii. Fakt, że zdecydowana większość fanów piłki nożnej nie wie nic o Copa 71 świadczy o tym, jak niewygodnym wydarzeniem była dla władz światowego futbolu. Turniej zorganizowano i rozegrano w blasku fleszy oraz kamer telewizyjnych, z udziałem sponsorów, gdzie rok wcześniej odbyły się finały mistrzostw świata mężczyzn. Podczas imprezy zawodniczki traktowane były przez media jak gwiazdy rocka.
HOW TO HAVE SEX
reż. Molly Manning Walker | Wielka Brytania 2023 | 97′
Tak to robią dziewczyny! Energetyczny koktajl filmu imprezowego i poruszającego coming of age oraz intrygujący portret pokolenia Z. Świetnie zagrany i dynamicznie zrealizowany, opowiada o dojrzewaniu generacji, dla której seksualna swoboda oznacza jednocześnie wolność i ogromną presję. Czy w świecie, w którym sex & fun to mantra napędzająca sprzedaż, istnieje szansa na zbudowanie bliskości?