5 filmów koprodukowanych przez Dolnośląskie Centrum Filmowe w programie 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który rusza już dziś!
Konkurs Główny:
„Moje wspaniałe życie”, reżyseria i scenariusz: Łukasz Grzegorzek, producentka: Natalia Grzegorzek (Koskino)
Troskliwa córka, wyluzowana matka, lubiana nauczycielka, żona, z którą można konie kraść – Joanna – w każdej z tych ról wypada doskonale. I w żadnej z nich od dawna nie czuje się sobą. Dlatego prowadzi podwójne życie, ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim. Bo gdyby ktoś się dowiedział, byłby to koniec wszystkiego, co w jej świecie wydaje się takie „wspaniałe”. To historia kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką. Czy jednak wystarczy jej odwagi, by się zbuntować, zatrząść posadami małżeństwa, stracić reputację i sięgnąć po to, na czym naprawdę jej zależy?
obsada: Agata Buzek, Jacek Braciak, Małgorzata Zajączkowska, Wiktoria Wolańska, Adam Woronowicz
HARMONOGRAM PROJEKCJI: https://festiwalgdynia.pl/filmy/moje-wspaniale-zycie/
“Przejście”, reżyseria i scenariusz: Dorota Lamparska (debiut), producent: Andrzej Stachecki (V-FILM)
W wyniku nawałnicy został uszkodzony most łączący świat żywych ze światem umarłych. W związku z tym, wiadomość o jej śmierci, dociera do Marii z opóźnieniem. Maria jak gdyby nic, wychodzi do pracy, ale ludzie wokół zaczynają ją lekceważyć. Widzą ją bliscy, dla innych staje się obojętna. Maria nie wie co zrobić, wraca do domu rodzinnego. Wraca do Matki, do miejsca, które opuściła za życia. Do domu Matki przywieziono już jej ciało. Zaczynają się tradycyjne obrzędy. Łapiduch oporządza ciało przed pochówkiem. Rodzina stara się nakłonić Marię, by zobaczyła ciało i się zidentyfikowała. To warunek konieczny, by dotarło do niej, że nie żyje. Pogodzenie się z tym faktem, ma jej oraz jej bliskim przynieść ulgę. Ale Maria buntuje się. Nie zgadza się na śmierć.
obsada: Wiktoria Gorodeckaja, Agnieszka Mandat, Aleksandra Justa, Konrad Kąkol, Jan Peszek
HARMONOGRAM PROJEKCJI: https://festiwalgdynia.pl/filmy/przejscie/
„Powrót do Legolandu”, reżyseria i scenariusz: Konrad Aksinowicz, producentka: Agnieszka Chromicka (Chroma Pro)
Tomek mieszka sam z matką, bo jego ojciec Alek wyjechał do USA za pieniędzmi. Niespodziewanie mężczyzna pojawia się w domu z naręczem prezentów, ale nie wyjaśnia powodu swojego powrotu. Wszyscy wydają się szczęśliwi, jednak coś niepokojącego wisi w powietrzu. W miarę upływu czasu daje się zauważyć, że Alek walczy z silnym uzależnieniem od alkoholu, co stopniowo niszczy rodzinę Tomka oraz jego dzieciństwo. Chłopiec musi bardzo szybko dorosnąć i zmierzyć się z rzeczywistością niepisaną żadnemu dziecku.
obsada: Weronika Książkiewicz, Maciej Stuhr, Teodor Koziar, Katarzyna Warnke
Film w całości realizowano we Wrocławiu, m. in. w dawnym LO V przy ul. Grochowej, na Szczepinie (ul. Głogowska, Lubińska), w Porcie Miejskim oraz w hali zdjęciowej CeTA.
HARMONOGRAM PROJEKCJI: https://festiwalgdynia.pl/filmy/powrot-do-legolandu/
„Sonata”, reżyseria i scenariusz: Bartosz Blaschke (debiut), producenci: Sylwester Banaszkiewicz i Marcin Kurek.
Zdiagnozowany jako dziecko autystyczne Grzegorz żyje w swoim hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. W wieku kilkunastu lat, wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że głuchy chłopak – chociaż wspomagany nowoczesną technologią – spełni swoje marzenie. Poruszająca, autentyczna historia muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla. Pokazuje niesamowitą, okupioną ogromnym wysiłkiem i walką drogę do osiągnięcia niemożliwego.
obsada: Małgorzata Foremniak, Michał Sikorski, Łukasz Simlat
HARMONOGRAM PROJEKCJI: https://festiwalgdynia.pl/filmy/sonata/
Konkurs Filmów Krótkometrażowych:
„Skafander Klingerta”, reżyseria i scenariusz: Artur Wyrzykowski (debiut reżyserski), produkcja: Artcore – jedyna animacja w Konkursie Filmów Krótkometrażowych
Sześcioletnia Bi boi się wody od czasu, gdy jej młodszego brata zabrała powódź. Jej ojciec Karl Klingert poświęcił się pracy nad pierwszym w dziejach świata skafandrem do nurkowania. Jeśli wynalazek zadziała, Klingerta czeka wielka kariera w Anglii. Bi wierzy, że jej brat wciąż żyje i nigdy ich nie znajdzie, jeśli wyjadą. Myśli, że skafander to potwór, który zawładnął jej ojcem. Z pomocą Petera, młodego łobuza znad rzeki, stara się go zniszczyć, zanim cała rodzina na zawsze wyjedzie z Wrocławia.
obsada: Antonina Krylik, Marcin Dorociński, Anna Gajewska, Tymon Krylik
HARMONOGRAM PROJEKCJI: https://festiwalgdynia.pl/filmy/skafander-klingerta/