We współpracy z Konsulatem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „Hostomel. Historia pewnego budynku”. Film został oparty na prawdziwych wydarzeniach, których uczestnikiem był autor scenariusza i reżyser filmu Wiktor Sztorm (Wiktor Nasypany). Obraz opowiada historię pewnego budynku i jego 21 mieszkańców, którzy dzielnie walczą o życie w najgorętsze dni okupacji. Jest to opowieść o niezłomnym duchu zwykłych ludzi, w których życie nagle wdziera się wojna.

Film powstał w momencie, kiedy przeżycia nie zamieniły się jeszcze we wspomnienia i kiedy przeżyte chwile powodują ból, który pozwala zrozumieć dramatyczne doświadczenie ludzi zmuszonych do szukania ratunku pod lufami czołgów.  Opowiada o tych, którym udało się i nie udało uciec z piekła okupacji.

Historia tego budynku to Ukraina w miniaturze. Takich miejsc w Ukrainie jest wiele – tysiące ludzi zostało zamkniętych w piwnicach i schronach. Jednak właśnie to jest oznaką niezłomności Ukrainy – można ją podbić, ale  nigdy pokonać.

Po filmie zapraszamy na spotkanie z Wiktorem Sztormem (Wiktorem Nasypanym) – reżyserem, producentem i autorem scenariusza filmu, które poprowadzi Anna Ursulenko – kuratorka cyklu KinoUkraїna, adiunkt w Zakładzie Ukrainistyki Uniwersytetu Wrocławskiego.