i młodzi pozostaną

Zapraszamy na przedpremierowy pokaz 3D niezwykłego dokumentu Petera Jacksona “I młodzi pozostaną”. Film powstał z okazji setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej i ożywia stuletnie materiały przy użyciu najnowocześniejszych technik.

W latach 1914–1918 wybuchł konflikt na skalę światową, który zmienił bieg historii. Ludzie, którzy byli jego naocznymi świadkami, nie żyli w bezgłośnym, czarno-białym świecie. Przenieś się w czasie, aby przeżyć te wydarzenia wraz z ich uczestnikami. Nagrodzony Oscarem twórca filmowy Peter Jackson (trylogia Władca Pierścieni, trylogia Hobbit) przedstawia przełomowy dokument „I młodzi pozostaną”. Jest on prezentowany w setną rocznicę zakończenia I wojny światowej. Jackson wykorzystał najnowocześniejsze techniki rekonstrukcji i koloryzacji oraz technologie 3D. Przy ich użyciu odrestaurował stuletnie materiały filmowe. Wcześniej starannie wyselekcjonował je spośród setek godzin oryginalnych nagrań. Wszystkie one pochodzą z  archiwów Imperial War Museum (IWM) z okresu I wojny światowej. Dzięki temu powstało niezwykle pasjonujące, poruszające i autentyczne widowisko kinowe.

Narratorami filmu są wyłącznie weterani I wojny światowej. Ujęcia i wywiady z nimi wybrano z ponad 600 godzin archiwalnych materiałów BBC i IWM. Złożyły się one na porywający dokument „The War to End All Wars” z udziałem żołnierzy biorących udział w walkach. Jackson ukazuje codzienne życie żołnierzy i ich wojenną rzeczywistość na linii frontu. Widać tu podejście do konfliktu, poczucie koleżeństwa i potrzebę zachowania pogody ducha pośród okrucieństw wojny, codzienne funkcjonowanie w okopach oraz zajęcia, jakim oddawali się w czasie wolnym. Dzięki wykorzystaniu nowatorskich technik przekształcania nagrań zrealizowanych sto lat temu w materiał filmowy, który mógłby zostać nakręcony współcześnie, Jackson wspomina pokolenie na zawsze napiętnowane globalną wojną, jednocześnie oddając mu hołd.