Zapraszamy na inaugurację obchodów 110. rocznicy powstania kina w miejscu, gdzie do dziś stoi Dolnośląskie Centrum Filmowe. Nasz jubileusz uczcimy pokazem specjalnym filmu „Bestia” z 1917 roku z muzyką na żywo. Bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasach kina od poniedziałku 27 stycznia od godziny 13:00.

110 lat dobrego kina

Pierwsze pokazy kinowe w miejscu dzisiejszego DCF-u odbyły się 3 września 1910 roku. Wówczas kino działało pod nazwą „Palast Theater”, miało 431 miejsc i było jednym z pierwszych tego typu obiektów w niemieckim Breslau. Kino cieszyło się ogromnym powodzeniem – po niespełna 4 latach działania właściciele obiektu mogli pochwalić się milionowym widzem!

Wraz z zakończeniem wojny zakończyła się historia „Palast-Theater”. Już 16 czerwca 1945 roku w tym samym budynku rozpoczęło działalność polskie kino „Warszawa”. Najbardziej kultowe kino Wrocławia korzystało z gościny dawnej siedziby „Palast Theater” do końca lat 60-tych. Wówczas podjęto decyzję o budowie nowego obiektu. Nowe kino uruchomiono w 1973 roku. Przez kolejne dekady popularne kino „Warszawa” było najbardziej prestiżowym kinem w mieście. To tu odbywały się premiery najważniejszych polskich produkcji, to tu gościli najbardziej znamienici twórcy i aktorzy.

W 2010 roku uznano, że budynek wymaga modernizacji. Prace trwały prawie dwa lata. Ostatecznie w 2011 kino zostało ponownie otwarte. Obiekt uległ całkowitemu przeobrażeniu, zwiększyła się liczba sal, wprowadzono najnowsze rozwiązania technologiczne, zmieniono też nazwę kina. Od tego momentu na mapie Wrocławia pojawiło się Dolnośląskie Centrum Filmowe albo po prostu kino DCF.

Zapraszamy Państwa do wspólnego uczczenia naszego jubileuszu. 30 stycznia o godzinie 19:00 zaprezentujemy film „Bestia” Aleksandra Hertza z 1917 roku z muzyką na żywo w wykonaniu wrocławskiego jazzmana Michała Hadasika.

Film „Bestia” był jednym z czterech filmów z Polą Negri (właśc. Barbara Apolonia Chałupiec) wyprodukowanych przez Sfinksa – największą wówczas polską wytwórnię filmową – i pokazanych publiczności w 1917 roku. Krótko przed tym, 1 stycznia 1916 roku, Negri związała się ze Sfinksem kontraktem na wyłączność, stając się pierwszą krajową gwiazdą filmową, która swoimi rolami wampów rozpalała wyobraźnię widzów. – Filmoteka Narodowa

Obsada: Pola Negri (Pola Bashnikeff), Maria Dulęba (Sonia, żona Alexisa), Jan Pawłowski (Dmitri), Witold Kuncewicz (Alexis Vilineff), Mia Mara (tancerka w teatrze), Aleksander Sobiszewski (tancerz w kabarecie „Ardent”).

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach kina DCF od 27 stycznia, od godziny 13:00. Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwie wejściówki.

Pokaz zapoczątkuje nowy cykl filmowy w DCF „Dekady”. W ramach cyklu będziemy raz w miesiącu prezentować na dużym ekranie film charakterystyczny dla danej dekady. Będą to arcydzieła światowego kina, filmy wybitne, ważne, zmieniające rzeczywistość i sztukę, podejmujące z publicznością najistotniejsze rozmowy.