Reżyserka Alina Gorłowa równolegle opowiada historię Donbasu i Syrii. Nietypowy życiorys głównego bohatera pozwala jej pokazać jakże typowy dramat dziejów – naprzemienne wchodzenie ludzi w nurty wojny i pokoju.

Po projekcji filmu w dialog wejdą Ukrainka i Syryjczyk – zastanowią się nad kulturowymi różnicami w obrazie wojny, genderowymi i pokoleniowymi odmiennościami w jej przeżywaniu, a zarazem uniwersalnością doświadczenia wojennego. Goście opowiedzą o tym, jak w krajach ich pochodzenia wyglądają losy osób wypędzonych z domu przez wojnę oraz o własnych lekcjach uchodźctwa i emigracji. Spróbujemy przyjrzeć się temu, jakie wyzwania, a także jakie korzyści mogą wynikać ze splotu traumy wojennej i przesiedlenia.

Gośćmi Anny Ursulenko, kuratorki cyklu Kino Ukraina w DCF będą:

Ija Kiwa – ukraińska tłumaczka, dziennikarka, członkini PEN Clubu. Urodziła się w Doniecku, a od 2014 roku – z powodu działań wojennych na Donbasie – mieszka w Kijowie. Autorka dwóch tomików poetyckich oraz wywiadów z pisarzami białoruskimi. Przekłada na język rosyjski wiersze współczesnych poetów ukraińskich oraz na język ukraiński i rosyjski poetów białoruskich i polskich. Jej wiersze były tłumaczone na 15 języków. Laureatka międzynarodowych i ukraińskich konkursów literackich oraz translatorskich. Obecnie stypendystka programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia”.

Ziad Abu Saleh – Syryjczyk mieszkający we Wrocławiu od 1983 roku. W 1989 roku ukończył studia informatyczne, a w 1997 roku doktoryzował się w dziedzinie socjologii. Od 2000 roku jest ekspertem ds. negocjacji i komunikacji międzykulturowej między Polską a światem arabskim, prowadzi również szkolenia biznesowe. Z wyboru uważa się za członka obydwu wspólnot narodowych: polskiej i syryjskiej.