Kobieta idzie na wojnę

Ich pięknem jest ich siła. Są waleczne, bezkompromisowe, potrafią iść pod prąd i odpierać ciosy. Płeć piękna, ale nie słaba. Takie kobiety zobaczycie podczas przeglądu w DCF „Kobieta idzie na wojnę”. Zapraszamy na spotkania z superbohaterkami, które walczą o swoje prawa i własne miejsce na świecie, wychodzą poza kulturowe ograniczenia i normy, przeciwstawiają się przemocy domowej i gwałtowi. Takie kobiety podziwiamy, wspieramy i dajemy im głos. / W związku z decyzją administracji rządowej o zawieszeniu funkcjonowania kin i sieci kinowych od 7 listopada, cztery zaplanowane na 7 i 8 listopada pokazy w cyklu nie odbędą się.

6 listopada, godz. 17:30: MUSTANG, reż. Daniz Gameze Erguven | 2015

Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie – wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna „znać swoje miejsce”, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu. Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

6 listopada, godz. 20:00: KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ, reż. Benedikt Erlingsson | 2018

Zwycięzca LUX Prize dla Najlepszego Europejskiego Filmu i zdobywca 10 islandzkich Oscarów! Przebojowa opowieść o kobiecie, która wywraca system do góry nogami. „Kobieta idzie na wojnę” podbiła dziesiątki festiwali na całym świecie i zelektryzowała samą Jodie Foster, która wykupiła prawa do amerykańskiego remake’u filmu.

Halla mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii Halla po godzinach prowadzi drugie życie. Ukrywając się pod pseudonimem „Kobieta z Gór”, niczym super bohaterka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska.