Fundacja Żywe Kultury, Dolnośląskie Centrum Filmowe i Ziębickie Centrum Kultury 22 października o godz. 19:00 zapraszają na koncert ZIĘBICKIEJ ORKIESTRY MANDOLINISTÓW do filmu niemego FRANKENSTEIN z 1910 r. w reżyserii J.S. Dawleya.

Podczas wieczoru blisko trzydziestu dolnośląskich muzyków w największej sali kinowej DCF tchnie nowe życie w dramatyczną i elektryzującą historię doktora Frankensteina – bohatera powieści M. Shelley z 1818 r.

Muzykę do filmu wykona Ziębicka Orkiestra Mandolinistów pod batutą kompozytora i pomysłodawcy – Dariusza Dżugana (Ju Ghan) oraz zaproszeni goście: Tomasz Kaczmarek (pianino), Tomasz Matusiak (perkusja), Jakub Kurek (trąbka), Marcin Ciupidro (wibrafon), Gustaw Bachorz (klarnet), a także mandoliniści grający na co dzień w Zgorzeleckiej Orkiestrze Mandolinistów.

Koncert promuje wydanie płyty Ziębickiej Orkiestry Mandolinistów pt. „Frankenstein” oraz jest częścią obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego.

Pomysłodawcą i duchem sprawczym całego projektu, jego rozmachu i impetu realizacyjnego jest Dariusz Dżugan – muzyk i kompozytor, którego ideą było stworzenie muzyki inspirowanej historią Frankensteina i wybrzmiewającej z niej opowieści o odrzuceniu i pragnieniu społecznej akceptacji.

Pomysł zrodził się, kiedy kompozytor nie przypuszczał, że kiedykolwiek zamieszka w okolicy Ząbkowic Śląskich (niem. Frankenstein) – leżącego u stóp Przedgórza Sudeckiego miasteczka, które dało początek tej historii.

Przenikanie się tego, co lokalne, oddolne i rdzenne ma nie tylko wymiar symboliczny – jest także związane z rzeczywistym aktem twórczym. To właśnie tutaj powstała Fundacja Żywe Kultury, a jej liczne inicjatywy i projekty aktywizują lokalną społeczność, dając mieszkańcom możliwość aktywnego działania w kulturze. Bycia jej ważnym ogniwem przez świadome uczestnictwo. Poczucia się twórcą, a nie wyłącznie odbiorcą.

Ziębicka Orkiestra Mandolinistów powołana do życia przez Fundację w 2020 roku urzeczywistnia te idee. Wskrzeszając zapomniane tradycje zaprasza mieszkańców w różnym wieku, niezależnie od doświadczenia i muzycznego przygotowania, do współtworzenia wyjątkowej przestrzeni, w której to właśnie Dariusz Dżugan uruchamia w drugim człowieku czułe struny liryzmu. Przed kompozytorem pojawiło się jednak pytanie: czy brzmienie orkiestry będzie w stanie oddać klimat kompozycji i brzemię historii Frankensteina?

Spotkania Orkiestry nad projektem rozpoczęły się wiosną 2022 r., aby po kilku miesiącach przystąpić do próby połączenia obrazu pochodzącego z niemego filmu „Frankenstein” z 1910 roku z autorską muzyką. Aby nadać dramaturgii dziełu, orkiestra została wzbogacona o dodatkowe instrumenty. Do projektu zaproszono profesjonalni muzycy z różnych środowisk. Podobnie jak tytułowa postać, kompozytor stanął przed wyzwaniem stworzenia wyjątkowego dzieła, którego efektem finalnym jest płyta zarejestrowana w Studio Polskiego Radia w Warszawie.

Międzypokoleniowy charakter Ziębickiej Orkiestry Mandolinistów , jej oryginalne brzmienie, skład instrumentalny (mandoliny, mandole, mandolocello, kontrabas, instrumenty perkusyjne i inne) oraz autorskie kompozycje, napisane przez prowadzącego specjalnie na orkiestrę sprawiają, że jest ona prawdziwą perełką wśród innych orkiestr. Zespół tworzą mieszkańcy dolnośląskiej gminy Ziębice i okolic, Wrocławia oraz Ząbkowic Śląskich.

Projekt „Frankenstein” posiada walory artystyczne, edukacyjne i kulturotwórcze, w twórczy sposób nawiązuje do miejscowości Ząbkowice Śląskie, która przed wojną nosiła nazwę Frankenstein oraz mrocznych wydarzeń, które miały miejsce w 1606 roku w tejże miejscowości.

 

Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasach biletowych kina DCF.

Limit: 2 wejściówki/osoba