kadr z filmu Pozdrowienia z Mjanmy

 

Bez miejsca

Kosowo / Kosovo, 2021, 15 min, reż. / dir: Samir Karahoda

 

Członkowie kosowskiego klubu „Liga Priznen” krążą ze swoimi stołami ping-pongowymi między magazynami i salami bankietowymi, użyczanymi im na treningi przez życzliwych ludzi. Mimo sukcesów, Federacja Tenisa Stołowego jest całkowicie ignorowana przez władze. To film – hołd dla sportowców, którzy wytrwale reprezentują swój kraj, nie dostając od niego nic w zamian. Ich sytuacja pozwala nam głębiej przyjrzeć się problemom nękającym społeczeństwo Kosowa – migracjom, poczuciu bezradności i braku nadziei.

 

ojciec.syn

Polska / Poland, 2022, 18 min, reż. / dir: Jakub Gomółka

 

Po opuszczeniu więzienia Mariusz i jego syn podejmują próbę zaadaptowania się do rzeczywistości, przeplatając trudy codziennego życia z przyzwyczajeniami z więzienia. Wbrew stereotypom o byłych więźniach ich relacja wypełniona jest miłością i autorefleksją. Wrażliwość bohaterów kontrastuje z bezduszną rzeczywistością, która zostawia bliznę w ich psychice, wykluczając ich ze zdrowego funkcjonowania w społeczeństwie.

 

Pozdrowienia z Mjanmy

Mjanma, Norwegia / Myanmar, Norway, 2020, 5 min, reż. / dir: Andreas Riiser, Sunniva Sundby

 

Wygodne leżaki i kucharze przygotowujący śniadanie gościom nad brzegiem basenów. Luksusowy hotel w Mjanmie to raj dla białych turystów z Zachodu. Tymczasem zaledwie 10 km dalej trwa dramat mordowanej grupy etnicznej Rohingja. Z perspektywy luksusowego kurortu płonące wioski są tylko ponurym obrazkiem w hotelowym telewizorze stojącym w pustym pokoju. Pięć minut wystarczyło Andreasowi Riiserowi, Sunnivie Sundby, żeby w mocny sposób obnażyć hipokryzję naszego konsumpcyjnego podejścia do podróżowania. Czy drinki z palemką i ludobójstwo to faktycznie idealne połączenie?

 

Prozopagnozja

Wielka Brytania / UK, 2021, 10 min, reż. / dir: Steven Fraser

 

Prozopagnozja to choroba polegająca na nieumiejętności rozpoznawania twarzy ludzi, których się już zna. Steven Fraser, autor przepełnionej ironicznym poczuciem humoru animacji, opowiada jak wygląda jego życie z tą rzadką przypadłością, która ma ogromny wpływ na komunikację z innymi. Reżyser prezentuje nam notatniki, w których rysuje twarze ludzi, fotografie i zapiski, dzieląc się przy okazji bardzo osobistą, zawierającą nawet pikantne szczegóły, historią swojego życia.

 

 

Yungay 7020

Hiszpania, Peru / Spain, Peru, 2021, 19 min, reż. / dir: Elena Molina, Raquel Calvo

 

„Yungay 7020” to opowieść o tym, jak tragedia może stać się biznesem. W 2020 roku minęło równo pół wieku od momentu, kiedy na kolonialne miasto Yungay w Peru zeszła lawina, zmiatając je z powierzchni ziemi. Tragedia odbiła się tak dużym echem, że teraz w te okolice ściągają turyści, aby zobaczyć pozostałości zabudowań, a mieszkańcy odbudowanego kilometr dalej miasteczka są ich przewodnikami. Jednak obawa przed niebezpieczeństwem płynącym z niegdyś świętej góry Huascarán jest w miejscowych nadal silna.