Zapraszamy do udziału w specjalnym pokazie nagrodzonego w Gdyni filmu „Kos” w reżyserii Pawła Maślony. Po seansie odbędzie się spotkanie ze scenarzystą filmu Michałem A. Zielińskim.

Film przenosi widzów do wiosny 1794 roku, kiedy w Polsce wrze a do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo. Tropem Kościuszki podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.

Film w porywający i nowoczesny sposób opowiada o ludziach, którzy w imię wolności i równości, pokonali wzajemne uprzedzenia i dzielące ich różnice. Kulisami powstawania tej historii podzieli się Michał A. Zieliński, który opowie między innymi o tym, jak pisze się niekonwencjonalny scenariusz do historycznego filmu akcji, jak łączyć zgrabnie fikcję z faktami i nikogo przy tym nie obrazić oraz właściwie dlaczego w filmie o Kościuszce głównym bohaterem jest chłop – Ignac?

Spotkanie z gościem poprowadzi adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, autor opowiadań i powieści, dziennikarz radiowy i prasowy dr Łukasz Śmigiel.