Wrocławski zespół KOSY zaprasza do DCF na premierowy koncert swojego debiutanckiego albumu „SIEW”. Podczas koncertu KOSY zagrają i zaśpiewają współczesne, autorskie aranżacje pieśni z terenów Dolnego Śląska, z płyty „SIEW” oraz pieśni z innych regionów polski, które przywędrowały do Wrocławia wraz z twórczyniami zespołu.

KOSY tworzą cztery intrygujące głosy: Aleksandra Gronowska, Kasia Pakosa, Anastazja Sosnowska i Kasia Szetela-Pękosz. Zagrają i zaśpiewają przy wtórze rozmaitego instrumentarium: harmonium, liry korbowej, bębnów obręczowych, skrzypiec i instrumentów perkusyjnych.

 

W październiku 2021 roku KOSY reprezentowały Polskę na prestiżowym, ogólnoświatowym konkursie muzycznym WOMEX 2021 w Porto. W tym roku stały się finalistkami konkursu 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2022.

„SIEW” to płyta powstała z wewnętrznej potrzeby poszukiwań swoich korzeni w otaczającym nas świecie. „SIEW” jest autorskim opracowaniem pieśni z terenów Dolnego Śląska, przywiezionych na te ziemie w pierwszej połowie XX wieku przez repatriantów. Gromadziłyśmy  źródłowy materiał muzyczny, wsłuchując się w wykonania pieśni wspaniałych śpiewaczek takich jak Bronisława Chmielowska, Michalina Mrozik, Stanisława Latawiec i wiele innych.

Na płycie oprócz czterech kobiecych głosów usłyszeć można nietuzinkowe instrumentarium: harmonium, lirę korbową, bębny obręczowe, skrzypce, altówkę oraz liczne nietypowe perkusjonalia.

Wierzymy, że nasz album może być pomostem pomiędzy „dawniej” a „teraz”. Historie zapisane w tych pieśniach, wciąż opowiadają nam o tym, co jest uniwersalne, ludzkie, a więc bliskie nam, co wciąż zawiera się w naszym współczesnej codzienności. Od przeszłości do teraźniejszości i razem z nami ku przyszłości. Nie zapomniane, ale zrozumiane na nowo.