W tym bloku filmów poznajemy świat zwierząt z dwóch odmiennych perspektyw: schroniskowego psa oraz dziewczynki-myśliwej. Jakie oblicza mogą mieć relacje ze zwierzętami? Czego możemy się od nich nauczyć? Filmy będą podstawą rozmowy o tym, jak można pomagać schroniskowym zwierzakom, oraz dlaczego warto adoptować zamiast kupować.

 

Możesz się zawsze wycofać

Belgia / Belgium 2021, 17 min

Reżyseria / Directed by: Griet Goelen, Louise Van Assche

Zdjęcia / Cinematography by: Griet Goelen, Louise Van Assche

Producent / Producer: Wouter Sap

Produkcja / Production: Lionheart Productions

Wybrane festiwale i nagrody / Selected festivals and awards: 2021 – IDFA Amsterdam / IDFA Amsterdam

 

Polowanie jest częścią codziennego życia ośmioletniej czirliderki Emily Fletcher i jej rodziny mieszkającej w wiejskim Teksasie. Wypchane głowy jeleni i dzików zdobią ściany ich domu wraz z licznymi religijnymi krzyżami. Jedynym członkiem rodziny, który nie ma własnego trofeum myśliwskiego na ścianie, jest Emily. Uczy się strzelać i oskórować zwierzęta, a ojciec i starszy brat z cierpliwością i humorem przygotowują ją do pierwszego polowania. Czy będzie w stanie przezwyciężyć swoje lęki?

 

 

Pinki

Polska / Poland 2022, 17 min

Reżyseria / Directed by: Ewa Martynkien, Wojciech Szczupak

Zdjęcia / Cinematography by: Małgorzata Leśniak

Producent / Producer: Wojciech Szczupak

Produkcja / Production: STAMTAD Audiovisual Communication Agency

Wybrane festiwale i nagrody / Selected festivals and awards: 2022 – Millennium Docs Against Gravity – premiera światowa / Millennium Docs Against Gravity – world premiere

 

Bohaterem filmu jest czteroletni pies o imieniu Pinki. To duży pełen energii psiak, który nigdy nie opuścił swojego boksu. Schronisko to bezpieczne miejsce, gdzie znajduje zrozumienie i wsparcie. Zna je dobrze i sam oprowadzi nas po swoim świecie i opowie o nim. Pewnego dnia wolontariuszki zakładają mu stronę w mediach społecznościowych i zaczynają szukać dla niego stałego opiekuna.