Ruszyły zapisy na młodzieżowe święto kina zaangażowanego w ramach 22. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity w kinie DCF!

Zapraszamy na dwa dedykowane szkołom pokazy filmów dokumentalnych: „Pan Nikt kontra Putin” (“Mr. Nobody Against Putin”) reż. David Borenstein i „Zhakować hejt” („Hacking Hate”) reż. Simon Klose. Do każdego z filmów klasa otrzyma specjalnie opracowane scenariusze lekcji i materiały edukacyjne. Pozwolą one pogłębić poruszane w filmach zagadnienia – obejmujące kompetencje obywatelskie i międzykulturowe oraz psychologię. Dodatkowo po filmie „Zhakować hejt” odbędzie dyskusja „Nienawiść kontra technologia”.

Wybrane filmy pozwalają zrozumieć charakter zmian społecznych i kulturowych, które wpływają obecnie na życia młodych ludzi.  Przekonują o wadze podejmowania trudnych tematów w walce o bardziej sprawiedliwy świat.

Zapisy: edukacja@dcf.wroclaw.pl | Cena biletu: 16 zł.

 

PROGRAM:

  • 13 maja (wtorek), godz. 9:00
  • film: „Pan Nikt kontra Putin” (“Mr. Nobody Against Putin) reż. David Borenstein, Dania 2025, 90 min
  • materiały edukacyjne do filmu: Prawda i fake newsy – jak dziś zakłamuje się historię
  • rekomendacja wiekowa: 14+

 

OPIS FILMU:

Bohaterem filmu „Pan Nikt kontra Putin” jest Pasha, który pracuje jako nauczyciel w rodzinnym mieście w górach Uralu. W obliczu inwazja Rosji na Ukrainę postanawia stworzyć w tajemnicy film o życiu szkoły, która w 2022 roku została poddana militaryzacji i indoktrynacji ideologii państwowej. Film jest niezwykłym portretem życia w dzisiejszej Rosji, świadectwem tragedii ludzi mieszkających w tym kraju i niezłomności w obnażaniu systemu państwa rządzonego przez władcę absolutnego. Po filmie można zaprosić młodzież do rozmowy o tym, jak posługiwać się wiarygodnymi informacji o sytuacji na świecie i jak wybierać postawę proaktywną w życiu społecznym, przekładającą się na budowę społeczeństwa obywatelskiego. Wspólny seans tego filmu może być również dobrą okazją do integracji młodzieży pochodzącej z krajów bezpośrednio dotkniętych wojną Rosji z Ukrainą.

 

  • 15 maja (czwartek), godz. 12:00
  • film: „Zhakować hejt” („Hacking Hate”) reż. Simon Klose, Szwecja, Dania, Norwegia 2024, 86 min
  • po filmie spotkanie: Nienawiść kontra technologia + materiały edukacyjne
  • rekomendacja wiekowa: 16+
  • Partner wydarzenia: Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

 

OPIS FILMU:

O uważność w świecie internetu apeluje Simon Klose w filmie „Zhakować hejt”, którego bohaterką jest uznana i wielokrotnie nagradzana szwedzka dziennikarka śledcza My Vingren. Prowadząc wnikliwe badania na temat ekstremizmu, grup nienawiści oraz białej supremacji dociera w bardzo niebezpieczne rejony. Dzięki funkcjonowaniu pod fałszywymi profilami w sieci, My Vingren obnaża charakter działań ruchów ekstremistycznych, wykorzystujących media społecznościowe do rekrutacji członków i radykalizacji społeczeństwa

OPIS SPOTKANIA:

W sieci można udawać każdego. My Vingren, szwedzka dziennikarka, wykreowała fałszywy profil wyznawczyni białej supremacji i dzięki niemu ujawniła działalność siatki neonazistów, podsycających mowę nienawiści i ekstremizm na skalę globalną. Jak to możliwe, że media społecznościowe są bezsilne wobec skrajnej przemocy szerzonej w internecie? Czy korporacje technologiczne robią cokolwiek, aby powstrzymać nienawiść i podziały społeczne promowane w cyberświecie? I wreszcie: czy sztuczna inteligencja okaże się sprzymierzeńcem człowieka w walce o życie młodych ludzi, tak często dających się uwieść ekstremistycznym hasłom? O tych zagadnieniach porozmawiamy po seansie filmu „Zhakować nienawiść”, który dokumentuje szerzącą się na naszych oczach wirtualną epidemię nienawiści.

GOŚCIE:

Stanisław Czerczak – założyciel Fundacji CODEX. Przeciwdziała radykalizacji w środowisku młodzieżowym. W przeszłości związany z ruchem neofaszystowskim oraz pseudo-kibicowskim.
Dorota Whitten – wiceprezeska Fundacji Dom Pokoju. Zajmuje się transformacją konfliktu w przestrzeni społecznej. Pracuje na rzecz przekształceń relacji społecznych.
Katarzyna Cieplińska-Olejnik – nauczycielka w LO nr IV we Wrocławiu. Realizuje międzysektorowe projekty na rzecz zwalczania ksenofobii, nietolerancji i szowinizmu.

Prowadzenie: Martyna Wilk