Zapraszamy na pokaz specjalny wyjątkowej animacji Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Pokaz będzie połączony z dyskusją o potędze wspomnień.

„W krótkim czasie odeszli ode mnie ważni dla mnie ludzie. Nie zdążyłem się z nimi pożegnać, robię to swoją animacją” – mówi Mariusz Wilczyński o swoim filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. To obraz obsypywany nagrodami, o którym Peter Bradshaw z „The Guardian” napisał, że „zahacza o geniusz”, a inny krytyk pisze o „szalonej jeździe przez umysł reżysera”. Ci ważni ludzie to m.in. rodzice twórcy. Wilczyński mówi o scenie rozmowy z matką na łożu śmierci: „Byłem dobrym synem, ale żyłem swoim życiem, karierą, moimi wystawami. Przez lata nie odwiedzałem rodziców, nie dzwoniłem, choćby po to, żeby zadać zdawkowe pytania: jak się czujecie, co słychać?” Oglądamy coś w rodzaju filmowej autoterapii artysty. Jak głęboko siedzą w nas przeżycia z młodości i w jakiej postaci mogą do nas wrócić w dorosłym życiu? Kiedy odcinamy pępowinę i czy jest to zabieg bolesny? Jak wielka jest siła kalki doświadczeń i czy jest to moc konstruktywna, czy częściej destrukcyjna?

Rozmawiać będą: dr Anetta Pereświet-Sołtan – psycholog i Waldemar Chudziak – dziennikarz.

Zapraszamy.

——–

W 2020 roku pierwszy raz w historii dopuszczono animację do konkursu głównego Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Co więcej, wygrała Złote Lwy! Animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu.

To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, „Zabij to…” staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.

Pokazywany premierowo na Berlinale i wyróżniony na festiwalu w Annency „Zabij to…” może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wiele z tych osób autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.