Zwycięzcy 2.LSSFF plansza

Jarosław Perduta, Mohammed Almughanni, Wanda Ziembicka-Has, Kinga Syrek, Bartosz Kozera. Fot. Tobiasz Papuczys

Znamy laureatów II Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Long Story Short Film Festival”. Statuetki Salamandry trafiły w tym roku do: Tadeusza Łysiaka za „Sukienkę”, Mohammeda Almughanniego za dokument „Syn Ulicy” i do Kingi Syrek za animację „Too Late”. Przyznana została także Nagroda Prezydenta Wrocławia, Nagroda Dziennikarzy i Nagroda Publiczności.

O statuetkę Salamandry walczyły 52 filmy krótkometrażowe, spośród których jury główne wyłoniło laureatów, a także przyznało wyróżnienia w trzech kategoriach: fabuła, dokument i animacja. Laureaci Nagród Głównych Marszałka Województwa Dolnośląskiego otrzymali statuetki SALAMANDRY, a także nagrody pieniężne w wysokości 3 tysięcy złotych.

W kategorii FABUŁA jury nagrodziło film „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka. 

– Ten film urzekł nas wiarygodnym światem przedstawionym, świetną grą aktorską i historią, która płynie. Reżyser wiedział, co chce powiedzieć i zrobił to w przekonujący sposób – uzasadnia Natalia Grzegorzek z jury głównego.

Salamandrę w kategorii DOKUMENT otrzymał  Mohammed Almughanni  za film „Syn Ulicy”.

– Reżyser filmu twórczo, uważne a jednocześnie czule buduje historię nastoletniego chłopaka w brutalnym świecie. Kamera towarzyszy, podąża, momentami wręcz pędzi za pełnym witalności bohaterem, targanym całą skalą emocji od nienawiści, samotności po miłość. To wielowarstwowa, niezwykle angażująca opowieść o próbie wyszarpania własnego miejsca w wyjątkowo wrogiej rzeczywistości, a może właśnie na przekór tej wrogości – uzasadnia jedna z jurorek Weronika Bilska.

W kategorii ANIMACJE nagroda główna trafiła do Kingi Syrek za film „Too Late”. 

 Animacja, która porusza na wielu poziomach, choć w tym przypadku chciałoby się powiedzieć „warstwach”: wizualnej, dźwiękowej i emocjonalnej. Przybliża postać supergwiazdy undergroundowych filmów Andy’ego Warhola — wielowymiarowej, intrygującej, tragicznej… zdecydowanie nie czarno-białej. Podobnie jak film. Poziom profesjonalizmu i wartości artystycznej tego dzieła jest zachwycający – mówi jedna z jurorek Agnieszka Kruk.

Zgodnie z regulaminem jury wyróżniło też fabułę „Uległość” w reżyserii Michała Ciechomskiego, dokument „Szklane negatywy” w reżyserii Jana Borowca i animację „Pięć Minut Starsza” Sary Szymańskiej.

Zwycięskie filmy wyłoniło jury w składzie: Weronika Bilska, Natalia Grzegorzek, Konrad Imiela, Agnieszka Kruk, Jarosław Perduta, Filip Zawada. Szklane statuetki Salamandry zostały wykonane, jak w poprzednim roku przez wrocławskie artystki Małgorzatę Tyc-Klekot i Magdalenę Tyc-Witwicką.

Nagrodę Dziennikarzy otrzymał dokument „Piach” w reżyserii Bartosza Tryzny i Moniki Stpiczyńskiej. Za autentyczność bohaterów i pokazanie ich wielobarwnego życia przy pomocy pięknych czarno-białych zdjęć. Twórcy filmu obalają stereotypy i wskazują nowe ścieżki myślenia o swoich bohaterach. Pokazują mężczyzn, którzy są po trosze każdym z nas – ludźmi o trudnych historiach i nie zawsze spełnionych marzeniach. Ta dokumentalna perła przynosi wspomnienie  „Siekierazady” albo „Zimy leśnych ludzi” Edwarda Stachury czy „Następnego do raju” Marka Hłaski, a także filmów Witolda Leszczyńskiego oraz Czesława Petelskiego nakręconych na ich podstawie – uzasadnia Małgorzata Matuszewska z jury dziennikarskiego. Laureat Nagrody Dziennikarzy otrzymał 1000 zł i grafikę wrocławskiego artysty Tomasza Jakuba Sysły.

W sekcji konkursowej przyznano tez specjalną Nagrodę Prezydenta Wrocławia. Otrzymał ją także film „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka.

– Jest to film niezwykły i najlepszy pod względem spójności obrazu, dialogu, światła, dźwięku i sposobu poprowadzonej narracji filmowej – uzasadnia Wanda Ziembicka-Has z kapituły Nagrody Prezydenta.

Laureat Nagrody Prezydenta Wrocławia filmu otrzymał nagrodę finansową w wysokości 3 tysięcy złotych i grafikę wrocławskiego rysownika Tomasza Tylkowskiego.

Nagroda Publiczności (1000 złotych i grafika wrocławskiego artysty Tomasza Jakuba Sysły) powędrowała także do Kingi Syrek za film „Too Late”. 

Wszystkim Zwycięzcom gratulujemy!