Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Dolnośląskie Centrum Filmowe zapraszają na przegląd filmów nominowanych do Nagrody Publiczności LUX, który odbędzie się w dniach 7- 9 maja 2022 roku w kinie DCF. Przeglądowi towarzyszyć debata o sytuacji i roli kobiet podczas działań wojennych.  Wezmą w niej udział: Janina Ochojska – posłanka do Parlamentu Europejskiego i założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, prof. Patrycja Matusz – badaczka i ekspertka w zakresie migracji oraz dr Anna Ursulenko – tłumaczka z języka ukraińskiego.

W tym roku do Nagrody Publiczności LUX nominowane zostały trzy wyjątkowe filmy, które zostaną pokazane w kinie DCF w dniach 6-8 maja:

  • Przeżyć (Flee) w reż. Jonasa P. Rasmussena | 7.05 | godz. 18:00
  • Wielka Wolność (Große Freiheit) | reż. Sebastiana Meise | 8.05 | godz. 18:00
  • Aida (Quo Vadis, Aida) w reż. Jasmili Žbanić. | | 9.05 | godz. 18:00

LUX Audience Award – Europejską Nagrodę Publiczności ustanowiono w 2020 roku. Corocznie przyznają ją Parlament Europejski i Europejska Akademia Filmowa, we współpracy z Komisją Europejską i siecią Europa Cinemas. Zastąpiła ona dwa poprzednie wyróżnienia: Nagrodę LUX Parlamentu Europejskiego, ustanowioną w 2007 roku jako symbol zaangażowania tej instytucji w kulturę, oraz Nagrodę Publiczności przyznawaną przez Film Academy People`s Choice Award.

Widzowie mogą oddawać głosy na filmy konkursowe do 25 maja na stronie www.luxaward.eu. Laureata konkursu poznamy 8 czerwca 2022 roku podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Nagrodzeni zostaną także wybrani uczestnicy głosowania, którzy dostaną zaproszenie na ceremonię wręczenia Nagrody Publiczności LUX do Strasburga.

Pokazowi filmów konkursowych w kinie DCF towarzyszyć będzie debata pt. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, która odbędzie się 9 maja po pokazie filmu „Aida”. Tytuł debaty nawiązuje do książki białoruskiej reporterki Swietłany Aleksijewicz, opisującej ludzkie dramaty podczas wojen toczonych przez Rosjan. 

Opisy filmów nominowanych do Europejskiej Nagrody Publiczności:

7 MAJA | GODZ. 18:00 „PRZEŻYĆ” REŻ. JONAS POHER RASMUSSEN

Animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym i porównywany jest do legendarnego Walca z Baszirem. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Amina dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy nauce jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem. Amin postanawia zdradzić prawdę o sobie w filmie, ale nie jest gotowy, żeby stanąć oko w oko z kamerą, dlatego reżyser Jonas Poher Rasmussen (jego dawny szkolny kolega) postanowił sięgnąć po animację.

8 MAJA | GODZ. 18:00 „WIELKA WOLNOŚĆ” REŻ. SEBASTIAN MEISE

Niemcy, rok 1945. Hans przetrwał nazistowski obóz koncentracyjny, jednak nadal pozostaje za kratkami. Jeszcze przez dekady będzie wielokrotnie więziony na mocy słynnego paragrafu 175 za swoją homoseksualną orientację. W celi Hans spotyka Viktora, który odsiaduje wyrok za morderstwo. Przez lata spędzone w więzieniu to właśnie on jest osobą, z którą Hans spędza najwięcej czasu i stopniowo się do niego przywiązuje. Po niemal ćwierćwieczu odzyskiwania i tracenia przez Hansa wolności, władze RFN postanawiają zluzować haniebny przepis. Czy Hans będzie w stanie odnaleźć się w nowej rzeczywistości?

9 MAJA | GODZ. 18:00 „AIDA” REŻ. JASMILA ŽBANIĆ

Aida pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.

Darmowe wejściówki do odbioru w kasach kina DCF od 4 maja.