Z okazji Dnia Kobiet wraz z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej we Wrocławiu zapraszamy na projekcję dokumentu „Siłaczki” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Pokaz odbędzie się 9 marca o godz. 19:00. Wstęp wolny.
Równouprawnienie kobiet i mężczyzn jest podstawową wartością Unii Europejskiej, aktywnie wspieraną i propagowaną przez Komisję Europejską we wszystkich aspektach życia.
„Siłaczki” to historia bojownic, patriotek, aktywistek, żołnierek, sufrażystek. To dzięki nim Polki otrzymały prawa wyborcze w 1918 roku, wcześniej niż Amerykanki, Brytyjki czy Francuzki. „Poświęciły całą swoją energię na zdobycie praw równych mężczyznom, a my dziś nie wiemy o nich nic” – mówi reżyserka Marta Dzido, wyjaśniając genezę powstania tego niezwykłego, fabularyzowanego dokumentu. Udało im się osiągnąć wiele i – mimo upływu czasu – ich teksty i działalność wciąż mogą inspirować. Zwłaszcza że ich postulaty są wciąż aktualne, a kobiety nadal muszą walczyć o swoje prawa. Zgodnie ze słowami Zofii Golińskiej-Daszyńskiej „Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!!”. W filmie znalazły się fragmenty autentycznych przemówień, tekstów i odezw, pisanych przez bohaterki filmu. O Siłaczkach opowiadają także badaczki historii kobiet, potomkinie bohaterek oraz spadkobierczynie ich idei – kobiety, dla których fraza Zofii Nałkowskiej: „Chcemy całego życia!” wciąż brzmi aktualnie i stanowi inspirację do podejmowania działań na rzecz równouprawnienia kobiet i sprawiedliwości społecznej.
Bezpłatne wejściówki na pokaz będą do odebrania od 6 marca w kasach DCF. Po projekcji odbędzie się debata z twórcami filmu, Martą Dzido i Piotrem Śliwowskim, a następnie zaprosimy widzów na lampkę wina.
Partnerami wydarzenia są Dolnośląskie Centrum Filmowe i Wrocławska Rada Kobiet.