Pokazywany premierowo na festiwalu w Cannes „Silent Twins” to film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni „Córek dancingu” i „Fugi”. Jedna z najoryginalniejszych polskich reżyserek, która o tym, co w nas dzikie i nieokiełznane opowiada z lekkością tanecznych kroków, także w swoim anglojęzycznym debiucie daje popis nieskrępowanej wyobraźni. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet.

Wizjonerski, wypełniony muzyką i zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace  film opowiada historię bliźniaczek z Walii, które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, oferującej głównie upokorzenia, milczące bliźniaczki uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie i romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. W jednej z ról charakterystyczna zabudowa wrocławskich Praczy Odrzańskich, które w filmie grają walijskie osiedle.

 

OBSADA Letitia Wright, Jodhi May, Michael Smiley

REŻYSER Agnieszka Smoczyńska

SCENARIUSZ Andrea Seigel

MUZYKA Marcin Macuk, Zuzanna Wrońska

GATUNEK Biograficzny / Dramat

CZAS TRWANIA 113′

PRODUKCJA Polska, Wielka Brytania, USA, 2022

 

Październikowy repertuar DKF „Centrum” skupiony jest wokół filmów realizowanych na Dolnym Śląsku.  We wszystkich tytułach mniej lub bardziej znane obiekty i plenery Wrocławia i regionu wcielają się w role innych miast, przestrzeni i czasów, jednocześnie zachowując swój wyjątkowy genius loci, który od lat właśnie tutaj przyciąga filmowców z całego świata. Prezentując na ekranie nieoczywiste odsłony Dolnego Śląska włączamy się w obchody Święta Województwa, które w tym roku kończy 25 lat.