Z perspektywy kobiet

Zapraszamy na kobiecy weekend! „Z perspektywy kobiet” to przegląd filmów, które z różnych perspektyw odsłaniają kobiece fascynacje, problemy i emocje. Pokazom towarzyszyć będą spotkania i dyskusje z nietuzinkowymi kobietami. W przeddzień przeglądu w Chill Roomie DCF-u rozpocznie się ekspozycja wystawy wrocławskiej artystki Patrycji Mastej zatytułowanej „Dzikie ciało”.

Program przeglądu:

  • 5 marca 2021
    Wystawa prac Patrycji Mastej pt. “DZIKIE CIAŁO”
  • 6 marca 2021
    15:00 | “AMY” reż. Asif Kapadia
    17:15 | Spotkanie z Justyną Szafran
    18:00 | “JUDY” reż. Rupert Goold
    20:30 | “WHITNEY” reż. Kevin Macdonald
  • 7 marca 2021
    15:00 | “KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ” Benedikt Erlingsson
    17:15 | “OBIECUJĄCA. MŁODA. KOBIETA” Emerald Fennell
    19:00 | Dyskusja nt. przemocy wobec kobiet
    20:00 | “PORTRET KOBIETY W OGNIU” Céline Sciamma

Przegląd „Z perspektywy kobiet” powstał z inicjatywy studentów Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Pierwszy dzień przeglądu będzie miał charakter muzyczno-biograficzny. W programie znajdą się filmy opisujące losy wybitnych artystek i wokalistek: Amy Winehouse, Judy Garland i Whitney Huston. Pokazom towarzyszyć będzie rozmowa z Justyną Szafran, wrocławską aktorką i wokalistką związaną z Teatrem Muzycznym Capitol. Rozmowę poprowadzą Zuzanna Cegła i Karolina Kalisz, studentki Uniwersytetu SWPS współodpowiedzialne za organizację wydarzenia.

Drugiego dnia widzowie zobaczą filmy poruszające kwestie praw kobiet, równości płci oraz walki kobiet o równe szanse: „Obiecująca. Młoda. Kobieta”, “Kobieta idzie na wojnę” oraz “Portret kobiety w ogniu”.

Pokazom towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem zaproszonych gości na temat przemocy i postulatów dotyczących nowej, prawnej definicji gwałtu. Dyskusję poprowadzi Katarzyna Lubieniecka-Różyło ze Stowarzyszenia Kongres Kobiet.

Bilety na poszczególne filmy przeglądu kosztują 22 i 18 zł, dla studentów wszystkich wrocławskich uczelni obowiązuje specjalna cena 10 zł.

AMY - 6 MARCA, GODZ. 15:00

Nieznana, prawdziwa historia wielkiej gwiazdy – błyskotliwej dziewczyny, obdarzonej wyjątkowym talentem, która w rekordowo krótkim czasie osiągnęła szczyty sławy. Przejmująca opowieść o inteligentnej i skomplikowanej kobiecie, która chciała tylko, aby ją kochano.

Kim była naprawdę Amy Winehouse, która z dnia na dzień stała się ikoną światowej muzyki? Jak odmieniło ją spotkanie z mężczyzną, którego obdarzyła uczuciem silniejszym niż narkotyk? Co ukrywała przed światem? Dlaczego zginęła w tajemniczych okolicznościach w wieku zaledwie 27 lat?

JUDY - 6 MARCA, GODZ. 18:00

Judy Garland, cudowne dziecko sceny i wielkiego ekranu, dziewczyna, która podbiła serca światowej publiczności dzięki niewinnej urodzie, niezwykłemu głosowi i szczególnej charyzmie. Wraz z wielkim sukcesem przyszła samotność, nieszczęśliwe miłości, cztery burzliwe małżeństwa, a z czasem coraz mniejsze zainteresowanie publiczności, gorsze kontrakty, chałtury. W tym właśnie momencie życia poznajemy Judy Garland w filmie Ruperta Goolda. Zmęczona życiem artystka, której największym pragnieniem jest zapewnienie spokojnego bytu swoim ukochanym dzieciom. Żyjąca marzeniami kobieta, która pogodziła się prawie z faktem, że najlepsze już za nią. I wtedy pojawia się niezwykła propozycja. Okazuje się, że w Londynie Judy Garland wciąż jest wielką gwiazdą, a publiczność pragnie oglądać ją na najlepszych scenach. Czy Judy jest wciąż gotowa na kolejny skok w nieznane? Czy aby zapewnić szczęście dzieciom, zdecyduje się zostawić je na długie miesiące? Czy tajemniczy młody mężczyzna może być tym, na którego czekała całe życie?

WHITNEY - 6 MARCA, GODZ. 20:30

Z imponującą liczbą ponad 200 milionów albumów sprzedanych na całym świecie, ze statusem pierwszej kobiety-artystki, która zadebiutowała na szczycie listy Billboard 200 i jedynej w historii, której siedem kolejnych singli pojawiło się na pierwszym miejscu zestawienia Billboard Hot 100, Whitney Houston była głosem swojego pokolenia. Artystką, która z piosenkarki gospel miała stać się królową światowej sceny. To ona zainspirowała całe pokolenie wokalistek z Mariah Carey i Beyoncé na czele. To jej brawurowe wykonanie amerykańskiego hymnu w trakcie Super Bowl w 1991 roku przetarło ścieżki niedostępne wcześniej dla czarnoskórych muzyków. W tle do tych wiekopomnych wydarzeń pisała się jednak inna historia. Porażająca opowieść o uzależnieniu i samozniszczeniu, wypełniająca kolumny tabloidowych gazet i czasopism. Historia kobiety, która na scenie miała głos anioła, ale poza nią przegrywała walkę z własnymi demonami.

KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ - 7 MARCA, GODZ. 15:00

Zwycięzca LUX Prize dla Najlepszego Europejskiego Filmu i zdobywca 10 islandzkich Oscarów! Przebojowa opowieść o kobiecie, która wywraca system do góry nogami. Kobieta idzie na wojnę podbiła dziesiątki festiwali na całym świecie i zelektryzowała samą Jodie Foster, która wykupiła prawa do amerykańskiego remake’u filmu.

Halla mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii Halla po godzinach prowadzi drugie życie. Ukrywając się pod pseudonimem „Kobieta z Gór”, niczym super bohaterka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska.

OBIECUJĄCA. MŁODA. KOBIETA - 7 MARCA, GODZ. 17:15

Wyśmienite, nowe spojrzenie na zemstę i popis aktorskich zdolności Carey Mulligan. Film, który zelektryzował publiczność na festiwalu w Sundance. Prowokacyjny i buntowniczy. Określany jako „arcydzieło” i „jeden z najlepszych filmów roku”.

Wszyscy mówili, że Cassie (w tej roli zjawiskowa Carey Mulligan) była obiecującą, młodą kobietą dopóki tajemnicze wydarzenie nagle nie zakłóciło jej przyszłości. Dziewczyna rzuca studia medyczne, wprowadza się z powrotem do zatroskanych rodziców i zaczyna pracę w lokalnej kawiarni.

Ale nic w życiu Cassie nie jest tym, czym się wydaje. Cassie jest niesamowicie inteligentna, kusząco przebiegła, nocą prowadzi sekretne, podwójne życie i realizuje swój mroczny plan. Nieoczekiwane spotkanie da dziewczynie szansę pełnego naprawienia krzywd z przeszłości.

PORTRET KOBIETY W OGNIU - 7 MARCA, GODZ. 20:00

Podsycany przez tajemnicę, płomień zakazanej miłości wybucha ze zdwojoną siłą – przekonuje piękna love story, „Portret kobiety w ogniu”. Film Céline Sciammy z miejsca podbił serca publiczności festiwalu w Cannes i uwiódł jurorów, którzy nagrodzili go za scenariusz. Subtelny, a przy tym ognisty melodramat francuskiej reżyserki to pochwała kobiecego spojrzenia i jego imponujący manifest.

Opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas i intymnej więzi zdolnej przełamać niejedno tabu, ubiera w kostium – akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku – jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia.

Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka, Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, ale niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak sama będzie ukrywać własne.

Czasem burzliwa, jak ocean u wybrzeży Bretanii, czasem intymna, jak cisza panująca w malarskiej pracowni; relacja pomiędzy obiema kobietami przyjmie nieoczekiwany kierunek. Arystokratkę i artystkę połączy wspólna tajemnica. Ta mistrzowsko poprowadzona opowieść o zakazanym uczuciu działa jak iskra, rozpalając wyobraźnię widowni. Zmysłowy, romantyczny, a zarazem drapieżny, „Portret kobiety w ogniu” umyka melodramatycznym kliszom – przede wszystkim dzięki pełnokrwistym, odważnym bohaterkom, które rzucają wyzwanie swoim czasom.