231 filmów – w tym aż 175 pełnometrażowych – z kilkudziesięciu krajów znalazło się w programie 21. edycji Nowych Horyzontów. Ponad 600 seansów obejrzymy w Kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym, Teatrze Muzycznym Capitol oraz na wrocławskim rynku. Ponad połowa festiwalowych tytułów będzie dostępna również online.
Wśród festiwalowych filmów znalazły się dzieła odważne, wykraczające poza utarte schematy i prezentujące piękno kina w jego różnorodności. W trakcie tegorocznych Nowych Horyzontów można zobaczyć zarówno najważniejsze filmy z prestiżowych festiwali (m.in. Cannes, Wenecji, Berlinale), jak i przykłady awangardy niedostępne nigdzie indziej.
4 sierpnia o 12:00 na stronie nowehoryzonty.pl rozpocznie się sprzedaż biletów na pokazy stacjonarnie, 5 sierpnia na pokazy online. Kasy festiwalowe w Kinie Nowe Horyzonty zostaną otwarte 11 sierpnia, w Teatrze Muzycznym Capitol – 12 sierpnia, a w naszym kinie – 13 sierpnia.
Titane Julii Ducournau otworzy, a Lingui Mahamat-Saleha Harouna zamknie 21. Nowe Horyzonty
Festiwal otwiera rewelacja tegorocznego Cannes – nagrodzone Złotą Palmą Titane francuskiej reżyserki Julii Ducournau. Już pierwszego dnia festiwalu można zobaczyć ten film na dwóch seansach: w Capitolu, w ramach gali otwarcia, oraz w Kinie Nowe Horyzonty. 12 sierpnia odbędzie się także premiera światowa Mojego wspaniałego życia, komediodramatu w reżyserii Łukasza Grzegorzka. W pokazie wezmą udział twórcy oraz przedstawiciele obsady – m.in. Agata Buzek i Jacek Braciak. W ramach otwarcia sekcji Oslo/Reykjavik 4, powstałej dzięki współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, które zarządza środkami norweskimi i EOG, zaprezentowany zostanie nagrodzony w Cannes Lamb Valdimara Jóhannssona. Specjalnym wydarzeniem pierwszego dnia festiwalu jest pokaz obsypanej nagrodami, pełnometrażowej animacji Zabij to i wyjedź z tego miasta. Jej twórca, Mariusz Wilczyński, przywita publiczność zgromadzoną w Kinie Nowe Horyzonty. 21 sierpnia, po gali wręczenia nagród festiwalu, w Teatrze Muzycznym Capitol zostanie zaprezentowany przebój tegorocznego festiwalu w Cannes – Lingui w reżyserii pochodzącego z Czadu Mahamat-Saleha Harouna.
W programie wrocławskiego festiwalu znajdują się także znakomite filmy rodzimych twórców: produkcja oryginalna Netflix, thriller Piotra Domalewskiego Hiacynt oraz przebojowe Najmro. Kocha, kradnie, szanuje Mateusza Rakowicza. W ramach pokazów przedpremierowych można zobaczyć Bo we mnie jest seks Katarzyny Klimkiewicz – opowieść o jednej z najjaśniejszych gwiazd polskiego kina i telewizji, Kalinie Jędrusik, z elektryzującą Marią Dębską w roli głównej.
Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty
Wizytówką Nowych Horyzontów są bezkompromisowe filmy twórców i twórczyń poszukujących oryginalnych form wyrazu – prezentowane w sekcji konkursowej. W tym roku o Grand Prix konkuruje 12 produkcji z różnych stron świata (m.in. z Austrii, Francji, Polski, Tunezji, USA i Wietnamu). Zwyciężczynię lub zwycięzcę wybierze jury w składzie: Olga Tokarczuk (przewodnicząca; laureatka literackiej Nagrody Nobla) oraz reżyserki i reżyserzy filmowi – Catarina Vasconcelos, Adina Pintilie, Jagoda Szelc oraz Burhan Qurbani. Swojego nowohoryzontowego faworyta wskaże także festiwalowa publiczność. Patronem Nagrody Publiczności jest firma OPPO, producent inteligentnych urządzeń.
Hity ze światowych festiwali, w tym aż 20 tytułów z Cannes
W sekcjach OPPO Pokazy Galowe oraz Mistrzowie znajdują się najważniejsze filmy pokazywane i nagradzane na prestiżowych festiwalach. Oprócz wspomnianego już Titane, festiwalowa publiczność zobaczy tu także innych zdobywców nagród z 74. MFF w Cannes: Memorię Apichatponga Weerasethakula, z Tildą Swinton w głównej roli (Nagroda Jury), Kolano Ahed Nadava Lapida (Nagroda Jury), Annette Leosa Caraxa (Najlepszy Reżyser), Drive My Car Ryusuke Hamaguchiego (Najlepszy Scenariusz) oraz Bohatera Asghara Farhadiego (Grand Prix). To nie wszystkie filmowe hity z Cannes – w programie Nowych Horyzontów znajdują się także m.in.: Vortex Gaspara Noé, Wszystko poszło dobrze Françoisa Ozona, Gorączka Kiriła Serebrennikowa, Trzy piętra Nanniego Morettiego, Wyspa Bergmana Mii Hansen-Løve, Paryż, 13 dzielnica Jacquesa Audiarda, W drogę! Panaha Panahiego, a także Pracodawca i pracownik Manuela Nieto Zasa.
Nowohoryzontowa publiczność zobaczy również najważniejsze filmy tegorocznego Berlinale (na czele ze zdobywcą Złotego Niedźwiedzia – Niefortunnym numerkiem lub szalonym porno w reżyserii Radu Jude); Sundance (m.in. Censor Prano Bailey-Bond); Rotterdamu (laureat festiwalu – hinduskie Kamyki P.J. Vinothraja) czy San Sebastián (obsypany nagrodami Początek Dei Kulumbegashvili).
Festiwalowe sekcje
Chantal Akerman – jedna z najważniejszych autorek kina europejskiego, mistrzyni odzyskiwania ekranowego czasu, Angela Schanelec – najbardziej radykalna, najciekawsza postać z Nowej Szkoły Berlińskiej oraz Apichatpong Weerasethakul – jeden z najważniejszych przedstawicieli azjatyckiego kina: oto troje bohaterów tegorocznych retrospektyw, które znalazły szczególne miejsce w programie Nowych Horyzontów. Retrospektywie Chantal Akerman towarzyszy publikacja polskiego wydania jej książki, Matka się śmieje, które zostało zrealizowane przy pomocy Ministerstwa Federacji Walonia-Bruksela. Wallonie-Bruxelles International wspiera retrospektywę twórczości Chantal Akerman, z kolei partnerem retorospektywy poświęconej filmom Angeli Schanelec jest Goethe Institut.
W ramach Trzeciego Oka prezentujemy portrety współczesności z kobiecej, feministycznej perspektywy. Trzeciemu Oku towarzyszy w tym roku podtytuł Porywaczaki ciał: oto reżyserki pokazywanych w tej sekcji filmów uwalniają swoje bohaterki z utartych wzorów patrzenia na kobiecą cielesność i seksualność. Wspólny teren przenikania się kina i sztuki wyznacza ponownie Front Wizualny, a najnowsze produkcje dekonstruujące schematy kina gatunkowego, bawiące się konwencjami, zaskakujące i przekraczające granice można odnaleźć w ramach Nocnego Szaleństwa. W programie tradycyjnie znajduje się także sekcja współtworzona z Ale kino+, wieloletnim partnerem Nowych Horyzontów, a w niej – pokazy wielkich przebojów, które podbiły serca widzów na najważniejszych festiwalach na świecie.
W ramach Oslo/Reykjavik 4 prezentujemy dokonania współczesnej kinematografii z Norwegii i Islandii. Jak co roku, kino z festiwalowych obrzeży, wyjątkowe filmy z nurtu slow cinema, nieklasyczne dokumenty, filmowe eseje można odkryć w sekcji Lost Lost Lost. Tegoroczną Shortlistą rządzą Polki: w programie tej sekcji znalazło się łącznie 25 polskich krótkich metraży, z czego aż 20 to tytuły realizowane bądź współrealizowane przez reżyserki. Propozycje dla młodego widza można znaleźć w sekcji Kino Dzieci.
W tym roku szczególnie cieszy powrót kultowego, plenerowego Kina na Rynku, którego mecenasem jest Miasto Wrocław. Codziennie o godz. 22:00, od 13 do 22 sierpnia, w samym sercu stolicy Dolnego Śląska można zobaczyć znakomite filmy z nowohoryzontowym znakiem jakości. Udział w pokazach na rynku jest bezpłatny (miejsca są limitowane, obowiązuje zasada pierwszeństwa).
Scena artystyczna i wydarzenia specjalne
W galerii Studio BWA już od 23 lipca można oglądać towarzyszącą festiwalowi wystawę Z (don’t panic, kiss me), która jest przedłużeniem kinematograficznych poszukiwań prowadzonych na festiwalu. W tym roku jej tematem przewodnim są zęby: filmowy fetysz, transhumanistyczny poligon i jedna z tych części naszego ciała, w której krzyżuje się to, co typowo ludzkie i ściśle zwierzęce. 13 sierpnia zapraszamy na midisaż wystawy, połączony ze spotkaniem z autorkami i autorami prac prezentowanych w Studiu BWA.
Każdego dnia, punktualnie o północy, w Neon Side Gallery (podwórko przy ul. Ruskiej 46c) można podziwiać piątą odsłonę Midnight Show, zatytułowaną Więcej światła!. Medium tegorocznej edycji jest neon – środek ekspresji głęboko zakorzeniony zarówno w kinematograficznej ikonografii, jak i w przestrzeni miejskiej tworzącej scenografię seansu życia nocnego. Współorganizatorami Midnight Show są Krupa Gallery oraz BWA Wrocław.
Również po raz piąty w programie Nowych Horyzontów znalazł się Ambient Room przygotowany przez kolektyw artystyczny IP Group. Tegoroczna odsłona, zatytułowana ifthenelse, to interaktywne środowisko immersyjne stworzone w oparciu o zasady instrukcji warunkowej, powszechnej w większości języków programowania. Całość jest dostępna w IP Studio przy ul. Ruskiej 46a.
W trakcie festiwalu odbędzie się także polska premiera VR: Noccc (ang. tytuł Nightsss) – wirtualnego, erotycznego poematu stworzonego do odbioru w rozszerzonej rzeczywistości. Autorkami VR: Noccc są Weronika Lewandowska i Sandra Frydrysiak, a projekt jest udostępniony w przestrzeni Dolnośląskiego Centrum Filmowego.
19 sierpnia (w Capitolu) zapraszamy na recital With Chantal. Wybitna wiolonczelistka, Sonia Wieder-Atherton, bohaterka filmów i towarzyszka życia Chantal Akerman, prezentuje muzyczno-filmowy dialog z ikoną belgijskiego kina.
Wspomniany wcześniej Mariusz Wilczyński pojawi się na festiwalu w szczególnej roli. 14 sierpnia przygotuje film animowany na żywo – Diabeł nie zna granic – a całemu performance’owi towarzyszyć będzie muzyka wiolonczelisty Sinfonia Varsovia – Marcela Markowskiego, również wykonywana na żywo.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
W tym roku bezpieczeństwo sanitarne jest nadrzędną sprawą dla organizatorów Nowych Horyzontów. Sale projekcyjne są wypełnione maksymalnie w 75% (limit obowiązuje wszystkie osoby), w obiektach festiwalowych jest obowiązek zakrywania ust i nosa oraz utrzymywania dystansu, na terenie kin znajdują się stacje do dezynfekcji dłoni i do pomiaru temperatury, a sale kinowe oraz części wspólne są możliwe często dezynfekowane. O szczegółach związanych z kwestiami sanitarnymi można przeczytać na stronie nowehoryzonty.pl.
Gdzie wypoczywać i dyskutować o kinie, czyli miejsca rekomendowane
Siłą festiwali filmowych są nie tylko pokazy kinowe, ale także rozmowy i dyskusje o filmach. W trakcie Nowych Horyzontów centrum Wrocławia zamienia się w wielki klub dyskusyjny, a w poszczególnych kawiarniach, pubach i restauracjach rozmowy trwają często do późnej nocy. – Jako organizatorzy Nowych Horyzontów cieszymy się z możliwości powrotu przed kinowe ekrany, a przede wszystkim z tego, że Wrocław znów będzie oddychał kinem. Aby zapewnić naszym widzom i widzkom maksymalne bezpieczeństwo sanitarne, wyjątkowo rezygnujemy jednak z organizacji klubu festiwalowego w Muzeum Miejskim w Arsenale. Zapraszamy, aby w tym trudnym roku wspierać lokalną gastronomię i korzystać z bogatej oferty kawiarniano-restauracyjnej we Wrocławiu – mówi Marcin Pieńkowski, dyrektor Nowych Horyzontów. Na stronie nowehoryzonty.pl dostępna jest lista miejsc rekomendowanych – uczestniczki i uczestnicy festiwalu będą mogli korzystać w nich ze specjalnych zniżek.