W dniach 22-24 marca 2024 roku zapraszamy na Przegląd Kina Afrykańskiego AfryKamera. Tegoroczna edycja pokazuje perspektywę kobiet i ich odważne opinie o otaczającym świecie. W programie sześć wyselekcjonowanych filmów, którym towarzyszyć będzie szereg wydarzeń towarzyszących: wystawy, koncerty, dyskusje oraz coś dla najmłodszych.

Festiwal AfryKamera jest pierwszym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej festiwalem filmowym, który promuje kino afrykańskie, a także największą w Polsce imprezą poświęconą kulturze kontynentu afrykańskiego.

Bilety już dostępne!

KRÓLOWE | 22.03 | godz. 20:30

Zineb, przebywająca w więzieniu w Casablance za handel narkotykami, dowiaduje się, że jej niepełnoletnia córka może trafić do domu opieki. Aby do tego nie dopuścić, postanawia uciec z aresztu i zabrać ze sobą Inés. W realizacji planu pomaga jej Asma, którą Zineb bierze jako zakładniczkę, aby ta zawiozła je nad ocean. Tak zaczyna się ich wspólna podróż, w której wraz z kolejnymi przejechanymi kilometrami Asma staje się ich towarzyszką podróży i opiekunką Inés. Nie opuszcza ich mimo podążających za nimi detektywów, którzy zrobią wszystko, aby pojmać skazaną i doprowadzić ją do aresztu. Film Yasmine Benkiran to świetnie zagrane, trzymające w napięciu i wywołujące wiele emocji kino akcji z silnymi bohaterkami, które ogląda się z dużą przyjemnością.

 

Reżyseria i scenariusz: Yasmine Benkiran

Zdjęcia: Pierre AÏM

Muzyka: Jozef van Wissem

Występują: Nisrin Erradi, Nisrine Benchara, Rayhan Guaran, Jalila Telemsi, Hamid Nider, Younes Chara, Abderrahim Tamimi, Salman Horba

Kraje produkcji: Belgia, Francja, Maroko, Niderlandy

Rok produkcji: 2022

Czas trwania: 83 min.

 

OJCZE NASZ, DIABEŁ | 22.03 | godz. 18:00

Marie, niezwykle zdolna szefowa kuchni w domu opieki dla seniorów w niewielkiej francuskiej miejscowości, stara się prowadzić ciche i spokojne życie skupione przede wszystkim na pracy. Wszystko zmienia się, gdy do ośrodka przyjeżdża charyzmatyczny ksiądz z Kinszasy, w którym rozpoznaje przywódcę grupy zbrojnej, odpowiedzialnego za spalenie jej wioski, zamordowanie rodziny i zrobienie z niej, kilkunastoletniej wtedy dziewczynki, żołnierza. Od tego momentu jedynym celem Marie będzie zemsta i zabicie człowieka, który zrujnował jej życie i przez którego musiała uciekać ze swego kraju. Debiut filmowy Ellie Foumbi, ze znakomitą Babetidą Sadjo w głównej roli (znaną m.in. z ról w filmach “I oddychaj normalnie” w reż. Ísold Uggadóttir czy “Wysypisko” Pietera Van Hees), to niezwykle przejmujące kino, pokazujące blizny i traumy kobiety, która w dzieciństwie doświadczyła wiele zła i przemocy.

 

Reżyseria i scenariusz: Ellie Foumbi

Zdjęcia: Tinx Chan

Muzyka: Gavin Brivik

Występują: Babetida Sadjo, Souleymane Sy Savané, Jennifer Tchiakpe, Franck Saurel, Martine Amisse

Kraje produkcji: Francja, USA

Rok produkcji: 2022

Czas trwania: 108 min.

ŻEGNAJ, JULIO | 23.03 | godz. 18:00

Chartum, 2005 r. Nasilają się zamieszki pomiędzy Sudańczykami arabskiego pochodzenia a mieszkańcami północnego Sudanu. Na tym tle rozgrywa się historia Julii, czarnej katoliczki, której synek zostaje potrącony autem przez muzułmankę Monę, a mąż zostaje zabity przez męża kobiety. Aby zagłuszyć wyrzuty sumienia i starając się zadośćuczynić popełnionej krzywdzie, Mona zatrudnia Julię jako pokojówkę, chłopcu opłaca szkołę i oboje przyjmuje do swego domu. Z czasem kobiety zaprzyjaźniają się, a każda stara się zapomnieć o bolesnej przeszłości. Wszystko wraca jednak, gdy synek Julii prosi przyjaciela matki o pomoc w dowiedzeniu się, co stało się z jego ojcem.

 

Reżyseria i scenariusz: Mohamed Kordofani

Zdjęcia: Pierre de Villiers

Muzyka: Mazin Hamid

Występują: Eiman Yousif, Siran Riak, Nazar Gomaa, Ger Duany, Stephanos James Peter

Kraje produkcji: Sudan, Egipt, Niemcy, Francja, Arabia Saudyjska, Szwecja

Rok produkcji: 2023

Czas trwania: 120 min.

NASZE DOMY W SERCU | 23.03 | godz. 15:00

Dokument ukazuje skomplikowane i trudne losy rodzin mieszanych na przykładzie Sary, Afroniemki, której ojciec, pochodzący z Mozambiku, po upadku muru berlińskiego musiał opuścić Niemcy i już nigdy nie mógł do tego kraju powrócić. Był on jednym z wielu Mozambijczyków pracujących w tamtych czasach w NRD, którzy na lata zostali rozłączeni z rodzinami. Jako dorosła już kobieta Sara wspomina niełatwe dzieciństwo i bycie czarną dziewczynką w białym społeczeństwie, ale też pierwsze spotkanie z ojcem, do którego pojechała już jako nastolatka. I choć teraz ich kontakt jest łatwiejszy i regularny, Sara na wielu płaszczyznach jest rozdarta pomiędzy dwoma kontynentami-domami, tak odległymi od siebie, między którymi musi podróżować, aby spotkać się z rodzicami, a także ojcem swojej córeczki.

 

Reżyseria: Brenda Akele Jorde, Malte Wandel, David-Simon Groß

Scenariusz: Brenda Akele Jorde

Zdjęcia: David-Simon Groß

Muzyka: Lenna Bahule

Występują: Eulidio Daniel Nhambiro, Sarah Deichsel, Luana Deischel, Eduardo Pinto Goenha

Kraj produkcji: Niemcy

Rok produkcji: 2022

Czas trwania: 89 min.

BANEL I ADAMA | 24.03 | godz. 15:00

W niewielkiej wiosce na północy Senegalu mieszkają zakochani w sobie Banel i Adama. Banel za wszelką cenę stara się wyprowadzić z ukochanym do własnego domu, rozpocząć nowe, wspólne życie i zyskać wolność. Adama, zgodnie z lokalnymi zwyczajami, ma zostać szefem wioski. Jest przywiązany do tradycji przodków i czuje się odpowiedzialny za lokalną społeczność. Kłopoty spowodowane suszą sprawiają, że para spędza coraz mniej czasu razem, a Banel czuje się coraz bardziej samotna i nieszczęśliwa. Gdy umierają kolejni mieszkańcy, Adama postanawia wypełnić przeznaczenie i zostać przywódcą, czego Banel nie będzie w stanie zaakceptować. Film Ramaty-Toulaye Sy zachwyca wyjątkowo malowniczą, pustynną, momentami senną scenerią, a także odsłania rzeczywistość, w której przywiązanie do tradycji wygrywa z indywidualnymi wyborami czy marzeniami.

Reżyseria i scenariusz: Ramata-Toulaye Sy

Zdjęcia: Amine Berrada

Muzyka: Bachar Mar-Khalifé

Występują: Khady Mane, Mamadou Diallo

Kraje produkcji: Francja, Mali, Senegal

Rok produkcji: 2023

Czas trwania: 87 min.

MAMI WATA | 24.03 | godz. 18:00

C.J. “Fiery” Obasi snuje opowieść o niewielkiej wyspiarskiej wiosce Iyi, w której wszyscy są szczęśliwi i żyją w pokoju, wyznając kult morskiej bogini zapewniającej im wszelkie dobra – Mami Waty. Niektórzy mieszkańcy skarżą się jednak na konieczność oddawania swych plonów w ofierze i brak udogodnień cywilizacyjnych oraz poddają w wątpliwość działanie medium, przez którą bogini przemawia. Wykorzystuje to nieznajomy Jasper, który pojawia się na Iyi i uruchamia ciąg zdarzeń, doprowadzając do zburzenia spokoju, skłócenia mieszkańców i wprowadzenia przywództwa opartego na przemocy. „Mami Wata” to nie tylko filmowe nawiązanie do zachodnioafrykańskiego folkloru, ale również historia o tym, jak niszczone są niewielkie społeczności, kultywujące tradycyjne wierzenia. To także realizacyjny majstersztyk, w którym czarno-białe zdjęcia w połączeniu z obfitą i piękną charakteryzacją i kostiumami znakomicie dopełniają całą opowieść.

 

Reżyseria i scenariusz: C.J. “Fiery” Obasi

Zdjęcia: Lílis Soares

Muzyka: Tunde Jegede

Występują: Rita Edochie, Uzoamaka Aniunoh, Evelyne Ily, Emeka Amakeze, Kelechi Udegbe

Kraj produkcji: Nigeria

Rok produkcji: 2023

Czas trwania: 107 min.