Czesi świętują, my idziemy do kina! We współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie zapraszamy na český víkend w kinie DCF, który rozpocznie się 17 listopada – w dniu, kiedy nasi południowi sąsiedzi obchodzą Dzień Walki o Wolność i Demokrację. W programie wydarzenia trzy znaczące tytuły, które pokazują różnorodność czeskiej kinematografii.

 

17.11 godz. 18:00 | MAŁGORZATA, CÓRKA ŁAZARZA | reż. František Vláčil | 1967

18.11 godz. 18:00 | MUSIMY SOBIE POMAGAĆ | reż. Jan Hřebejk | 2000

19.11 godz. 18:00 | CZESKI SEN | reż. Vit Klusák, Filip Remunda | 2004

 

Bilety: 21 zł – pojedynczy seans, 50 zł – trzy seanse.

Uwaga! Bilety na trzy seanse w promocyjnej cenie dostępne wyłącznie w kasach kina.

MAŁGORZATA, CÓRKA ŁAZARZA (MARKETA LAZAROVÁ)

reż. František Vláčil | premiera 1967 r., premiera polska 2019 r.

Film-legenda, którego znaczenie i pozycja w czeskich rankingach porównywalne jest do miejsca jakie „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy zajmuje w polskiej kinematografii. Gatunkowo to historyczny, awanturniczy melodramat, którego akcja toczy się w XIII wiecznych Czechach.

Dwaj bracia, Mikołaj i Adam, służąc swojemu ojcu Kozlíkowi, zajmują się rozbójnictwem na drogach. Podczas jednego z napadów ginie niemiecki jeniec, o czym wiadomość dociera do króla. Kozlík przygotowując się na jego gniewną reakcję, wysyła Mikołaja do sąsiada Łazarza. Kiedy mężczyzna odmawia pomocy w konflikcie z królem, Mikołaj porywa jego córkę Małgorzatę, która miała wstąpić do klasztoru…

MUSIMY SOBIE POMAGAĆ (MUSÍME SI POMÁHAT)

reż. Jan Hřebejk | premiera 2000 r.

Film nagrodzony w pięcioma Czeskimi Lwami, dorocznymi, najważniejszymi nagrodami filmowymi w Czechach.Komediodramat w tonacji noir, w którym przeplatają się wielkoduszność i tchórzostwo, tragedia i humor.

II wojna światowa w małym czeskim miasteczku. Jednostajne życie Josefa i Maria Čížków zmienia pojawienie się młodego Żyda, syna ich byłego pracodawcy, który zbiegł z obozu koncentracyjnego i szuka schronienia. Do Marii zaleca się volksdeutsch Prohaska, który odrzucony, chce wprowadzić do domu Ciżków sublokatora, hitlerowskiego urzędnika  dr. Kepke. Chcąc tego uniknąć Čížkowie powiadamiają Prohaskę o ciąży Marii. Przyczyną dalszych problemów będzie fakt, że jej mąż jest bezpłodny.

CZESKI SEN (ČESKÝ SEN)

reż. Vit Klusák, Filip Remunda | premiera 2004 r.

Inscenizowany dokument utrzymany w tonie komediowym, którego autorzy sprawili, że sformułowanie „czeski sen” weszło na trwałe do języka jako określenie przedsięwzięcia biznesowego lub politycznego, które jest oszustwem

Remunda i Klusák wynajęli profesjonalną agencję reklamową w celu przeprowadzenia zakrojonej na szeroką skalę kampanii promocyjnej na rzecz  nowootwieranego obiektu handlowego. Dopiero na kilka dni przed otwarciem zdradzono, gdzie usytuowano obiekt. Kampania podziałała jak magnes. Gdy wybiła godzina zero, dwutysięczny tłum stopniowo zaczął przyśpieszać kroku, a w końcu biec, aby jak najszybciej znaleźć się w „Czeskim śnie” (tak nazywał się obiekt)… A co zobaczył?