Christopher Nolan: the best of

Czekając na premierę nowego filmu Christophera Nolana “Tenet”, zapraszamy Was do przypomnienia sobie najgłośniejszych obrazów brytyjskiego reżysera. Już niebawem – od 9 do 12 lipca – udamy się w podróż do czterech mrocznych światów wizjonera współczesnego kina, a dwa tygodnie przed premierą filmu “Tenet” przypomnimy jeszcze jeden przebojowy obraz Nolana – “Incepcję”.

MROCZNY RYCERZ - 9 lipca, godz. 19:30

Na planie “Mrocznego rycerza”, kontynuacji filmu “Batman – Początek”, spotkali się ponownie reżyser Christopher Nolan i ceniony aktor Christian Bale, który powraca do podwójnej roli Batmana i Bruce’a Wayne’a. Wspierany przez Porucznika Jima Gordona oraz nowego, wiedzionego poczuciem misji Prokuratora Okręgowego Harveya Denta, Batman wypowiada wojnę zorganizowanej przestępczości w Gotham City, z którą tym razem zamierza rozprawić się ostatecznie. Ten triumwirat początkowo odnosi sukcesy, wkrótce jednak staje bezradny wobec wschodzącej “gwiazdy”, arcymistrza zbrodni znanego jako Joker (Heath Legder), który pogrąża Gotham w morzu anarchii, sprawiając, że Batman zbliża się niebezpiecznie do cienkiej linii dzielącej bohatera od samozwańczego i bezwzględnego egzekutora sprawiedliwości.

MROCZNY RYCERZ POWSTAJE - 10 lipca, godz. 19:30

Minęło już osiem lat od zniknięcia Batmana, który w jednej chwili z bohatera stał się zbiegiem. Biorąc na siebie winę za śmierć prokuratora okręgowego, Harveya Denta, Mroczny Rycerz poświęcił wszystko dla tego, co on i komisarz Gordon uznali za wyższe dobro. Przez pewien czas kłamstwo było skuteczne, a działalność kryminalna w Gotham City została zmiażdżona dzięki Ustawie Denta, stworzonej w celu walki z przestępczością. Wszystko zmienia się wraz z przybyciem sprytnej włamywaczki, kobiety-kota, realizującej własny, ukryty plan. O wiele bardziej niebezpieczne jest jednak pojawienie się Bane’a, zamaskowanego terrorysty, którego bezwzględne zamiary wobec Gotham City zmuszają Bruce’a do powrotu z dobrowolnego wygnania. Ale nawet jeżeli Batman znów założy pelerynę i maskę, może okazać się zbyt słaby, by pokonać Bane’a.

INTERSTELLAR - 11 lipca, godz. 19:30

Akcja filmu toczy się w niedalekiej przyszłość. Wskutek zmian klimatycznych na Ziemi zaczyna brakować żywności. Ogromna susza i częste burze pyłowe powodują, że ludzkość stoi na skraju zagłady. Cooper (Matthew McConaughey), były pilot NASA,  stwierdza, że istnieje tajemnicza anomalia grawitacyjna. Postanawia ją zbadać. Trafia do tajnego ośrodka badawczego, którego celem jest wykorzystanie tunelu czasoprzestrzennego znajdującego się w kosmosie do znalezienia świata mogącego stać się dla ludzi drugim domem, gdy Ziemia przestanie nadawać się do zamieszkania. Cooper otrzymuje propozycję udziału w ekspedycji. Film został nagrodzony Oscarem za efekty specjalne.

DUNKIERKA - 12 lipca, godz. 19:30

Wizjoner współczesnego kina – Christopher Nolan – bierze na warsztat jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń II wojny światowej – ewakuację alianckich żołnierzy z francuskiej plaży, która rozegrała się w 1940 roku. Posiłkując się wielomilionowym budżetem w oryginalny i zarazem widowiskowy sposób pokazuje dramatyczne wydarzenia tamtych pamiętnych dni. Kamery IMAX popisowo dokumentują najdrobniejsze detale scenografii oraz kostiumów, a twórcy dbają o wirtuozerski montaż. Efekt końcowy wbija widza w fotel. W głównych rolach występują: Fionn Whitehead (Queers Queers), Tom Glynn-Carney (The Last Post), Jack Lowden (Zjednoczone Królestwo), Harry Styles oraz Aneurin Barnard (Żelazny rycerz). Produkcja została wyróżniona trzema Oscarami.