W styczniu w cyklu Książka na ekranie pokażemy „Lśnienie” Stanleya Kubricka na podstawie powieści najpoczytniejszego pisarza Ameryki Stephena Kinga. „Lśnienie” uważane jest za najwybitniejszy z filmów Kubricka i najbardziej znany film grozy wszech czasów. Bilety: 16 zł.

Rola Jacka Nicholsona przeszła do historii kina jako jedna z najbardziej totalnych kreacji aktorskich ever, a sceny jego szaleństwa, pościg w labiryncie, sceny z duchami, dziecięca rola Danny’ego Lloyda stały się kultowe. „All work and no play makes Jack a dull boy” – zapraszamy!

Początkujący pisarz i trzeźwiejący alkoholik Jack Torrence (Jack Nicholson) przybywa do położonego w górach hotelu Overlook, by ubiegać się tam o posadę stróża. Położony o czterdzieści kilometrów od najbliższego miasta hotel jest zamknięty w okresie zimowym trwającym tu od października do maja. Właśnie wtedy Torrance pełniłby swoje obowiązki. Pisarzowi odpowiada takie odosobnienie – zamierza wykorzystać ten czas do napisania książki. Nie obawia się też, że mógłby skończyć jak Charles Grady, poprzedni opiekun tego położonego na terenie starego indiańskiego cmentarza hotelu. Według słów menadżera hotelu (Barry Nelson) Charles oszalał i zamordował swoją rodzinę popełniając później samobójstwo. Zanim Jack obejmie posadę, musi jeszcze wrócić po swoją rodzinę: żonę Wendy (Shelley Duvall) i syna Danny’ego (Danny Lloyd). Danny’ego zaczynają niepokoić przerażające wizje dotyczące hotelu.

Prelekcję przed filmem wygłosi Katarzyna Majewska.