„Święty” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia śledztwa w sprawie brawurowej kradzieży figury Świętego Wojciecha z Katedry Gnieźnieńskiej w latach 80-tych. W rolach głównych występują: Mateusz Kościukiewicz, Lena Góra, Dobromir Dymecki, Michał Włodarczyk i Leszek Lichota. Scenariusz i reżyseria Sebastian Buttny. Film jest koprodukcją Dolnośląskiego Centrum Filmowego ze środków XV Dolnośląskiego Konkursu Filmowego w 2021 roku.

Wiosną 1986 roku skradziono z Katedry Gnieźnieńskiej symbol kultu – wykutą w srebrze figurę Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza. Porucznik milicji, w którego rolę wcielił się Mateusz Kościukiewicz, nawiązuje współpracę z duchownymi – gospodarzami Katedry. Obie strony dążą do odzyskania rzeźby, ale współpraca jest trudna, bo stosunki Kościoła i państwa nigdy dotąd nie były tak napięte. Kradzieży dokonano niecałe dwa lata po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki… Czy komuś zależy, aby nie udało się rozwiązać zagadki, a może okoliczności są wyjątkowo trudne?

„Święty” nie jest filmem o szlachetnych księżach i prymitywnych milicjantach, nie jest też filmem o dzielnych milicjantach i wystraszonych księżach. To subiektywny, fabularny obraz przebiegu sensacyjnego wydarzenia z przeszłości, ukazanego z poczuciem humoru i lekkością.

W uroczystej premierze filmu udział wezmą:

  • Sebastian Buttny – reżyser
  • Anna Buttny – charakteryzacja
  • Witold Chominski – montażysta
  • Lena Góra – aktorka
  • Michał Włodarczyk – aktor
  • Izabela Kiszka-Hoflik producentka

Film jest koprodukcją Telewizji Polskiej, którą do kin wprowadzi TVP Dystrybucja Kinowa 24 marca 2023.

 

***

Film z audiodeskrypcją i napisami. Wydarzenie jest dostosowane również za pomocą pętli indukcyjnej. Kino zapewnia odbiorniki ze słuchawkami do audiodeskrypcji. Po filmie zapraszamy na bankiet, podczas którego będzie okazja do spotkania z twórcami. Podczas bankietu dostępny będzie tłumacz PJM. Na uroczystej premierze obecni będą m.in. reżyser Sebastian Buttny oraz aktorzy: Lena Góra i Michał Włodarczyk.