We współpracy z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej 4 grudnia o 18:30 zapraszamy na seans filmu „Kobieta na dachu” w reżyserii Anny Jadowskiej oraz dyskusję o poszukiwaniu kobiecej siły i sprawczości z udziałem zaproszonych gościń, na co dzień działających na rzecz kobiet.

Wydarzenie pod nazwą Walczę o siebie organizujemy w ramach akcji 16 dni przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć.  Spotkanie skierowane jest do wszystkich osób, szczególnie kobiet i osób kobiecych, które na co dzień walczą o siebie i innych.

Trudne relacje rodzinne, choroby psychiczne, przemoc ze względu na płeć, walka z chorobą – jak znaleźć siłę, żeby przeciwstawić się zamkniętemu kołu bezsilności i zawalczyć o swoją siłę? Jak wzmacniać innych, chroniąc siebie samą? Na te i inne pytania odpowiedzą:

  • Marta Frej –  polska malarka, ilustratorka i animatorka kulturalna
  • Natalia Jerzak – ilustratorka, trenerka WenDo w Fundacji HerStory
  • Danuta Sowińska – suicydolożka i trenerka równościowa, Fundacja DiversityPl

Rozmowę poprowadzi Teo Łagowska z Fundacji HerStory.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach biletowych DCF.

Jedna na trzy kobiety w UE, czyli około 62 mln kobiet, doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej, a ponad połowa kobiet (55%) w UE przynajmniej raz od 15 roku życia doświadczyła molestowania seksualnego. 16 Dni to międzynarodowa kampania, mająca na celu zlikwidowanie przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym. Rozpoczyna się co roku  25 listopada (Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) i trwa do 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka). Komisja Europejska przedstawiła w czerwcu 2023 roku pierwszą w historii unijną strategię na rzecz praw ofiar. Ma zapewnić wszystkim ofiarom przestępstw możliwość pełnego korzystania z przysługujących im praw, bez względu na to, gdzie w UE zostało popełnione przestępstwo. Komisja Europejska zainicjowała także kampanię społeczną „Będę mieć oczy szeroko otwarte”, mająca na celu uświadomienie ofiarom przemocy ich praw, oraz zapewnienie ich o wsparciu, jakie mogą otrzymać.